zioła suszone na sznurku
Image by LifetimeStock.com

Na wrzody żołądka i zespół jelita drażliwego – siemię lniane, dziurawiec i koper włoski

zioła suszone na sznurku
Image by LifetimeStock.com

Napary z siemienia lnianego, owoców kopru włoskiego, czy dziurawca działają osłonowo i leczniczo przy chorobie wrzodowej i zespole jelita drażliwego.

 

Na wrzody żołądka czy zespół jelita drażliwego zwykle stosuje się rumianek, miętę i melisę, ale to nie jedyne sposoby, aby wspomóc układ pokarmowy.

Siemię lniane osłania układ pokarmowy

Nasiona lnu, czyli tzw. siemię lniane wytwarzają śluz, który przypomina składem ten obecny w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu chroni układ pokarmowy od środka.

 

Przygotowanie odwaru z siemienia lnianego: Przez około kwadrans gotujemy pod przykryciem siemię lniane w proporcji łyżka siemienia na szklankę wody. Przestudzony napój pijemy dwa razy dziennie po pół szklanki.

Koper włoski rozkurcza jelita

Koper włoski różni się od zwykłego koperku, który możemy znaleźć w ogródku. Ma większe owoce i to z nich przygotowuje się lecznice mieszanki. Działają rozkurczowo, dzięki zawartości anetolu. Pobudzają także do pracy cały układ trawienny.

 

Picie naparu z kopru włoskiego jest polecane przy kolkach dziecięcych, gdyż jest to roślina niepowodująca skutków ubocznych i może być podawana nawet małym dzieciom.

Dziurawiec na żółć

Dziurawiec nie tylko działa rozkurczowo na przewód pokarmowy, ale także zwiększa produkcję żółci. Można przygotowywać napar z dziurawca, ale o wiele skuteczniejszy w walce z dolegliwościami żołądkowymi jest sok z rośliny.

 

Przy stosowaniu dziurawca warto pamiętać, że nie można go łączyć z lekami antydepresyjnymi. Poza tym podczas kuracji dziurawcem należy unikać ekspozycji na słońce.

Więcej na temat medycyna naturalna zioła
Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49