zioła suszone na sznurku
Image by LifetimeStock.com

Na wrzody żołądka i zespół jelita drażliwego – siemię lniane, dziurawiec i koper włoski

zioła suszone na sznurku
Image by LifetimeStock.com

Napary z siemienia lnianego, owoców kopru włoskiego, czy dziurawca działają osłonowo i leczniczo przy chorobie wrzodowej i zespole jelita drażliwego.

 

Na wrzody żołądka czy zespół jelita drażliwego zwykle stosuje się rumianek, miętę i melisę, ale to nie jedyne sposoby, aby wspomóc układ pokarmowy.

Siemię lniane osłania układ pokarmowy

Nasiona lnu, czyli tzw. siemię lniane wytwarzają śluz, który przypomina składem ten obecny w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu chroni układ pokarmowy od środka.

 

Przygotowanie odwaru z siemienia lnianego: Przez około kwadrans gotujemy pod przykryciem siemię lniane w proporcji łyżka siemienia na szklankę wody. Przestudzony napój pijemy dwa razy dziennie po pół szklanki.

Koper włoski rozkurcza jelita

Koper włoski różni się od zwykłego koperku, który możemy znaleźć w ogródku. Ma większe owoce i to z nich przygotowuje się lecznice mieszanki. Działają rozkurczowo, dzięki zawartości anetolu. Pobudzają także do pracy cały układ trawienny.

 

Picie naparu z kopru włoskiego jest polecane przy kolkach dziecięcych, gdyż jest to roślina niepowodująca skutków ubocznych i może być podawana nawet małym dzieciom.

Dziurawiec na żółć

Dziurawiec nie tylko działa rozkurczowo na przewód pokarmowy, ale także zwiększa produkcję żółci. Można przygotowywać napar z dziurawca, ale o wiele skuteczniejszy w walce z dolegliwościami żołądkowymi jest sok z rośliny.

 

Przy stosowaniu dziurawca warto pamiętać, że nie można go łączyć z lekami antydepresyjnymi. Poza tym podczas kuracji dziurawcem należy unikać ekspozycji na słońce.

Więcej na temat medycyna naturalna zioła
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36