pokrzywa
© rootstocks/Fotolia.com

Pokrzywa - jak działa na włosy? Najlepsza płukanka na porost włosów

pokrzywa
© rootstocks/Fotolia.com

Dzięki zawartości witamin i mikro- oraz makroelementów pokrzywa jest stosowana w leczeniu chorób, m.in. problemów z działaniem układu pokarmowego czy układu moczowego.

Zawartość krzemionki sprawia, że ziele to znakomicie zadziała także na włosy, odżywiając je i wzmacniając cebulki. Pokrzywy na porost włosów używa się w formie płukanki.

Jak zrobić płukankę z pokrzywy do włosów?

Płukankę do włosów z pokrzywy przyrządza się z suszu tej rośliny. Najbardziej do tego nadają się młode łodygi z listkami zerwane z roślin, które nie są narażone na skażenie, czyli rosnących z dala od miast i dróg. Ważne, żeby pokrzywę zbierać przed kwitnieniem. Ziele suszy się w miejscu przewiewnym i zaciemnionym, podobnie jak wszystkie inne zioła. Jeśli suszenie odbywa się w suszarce, temperatura nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza.

Jak stosować płukankę z pokrzywy?

Pokrzywa na porost włosów powinna być stosowana regularnie, żeby uzyskać zadowalające efekty. Pobudzenie wzrostu włosów wiąże się z zawartością w liściach pokrzywy krzemionki, która znana jest z odżywczego działania na włosy, a także skórę i paznokcie. Napar z pokrzywy stosowany do płukania włosów po myciu poprawia ukrwienie skóry głowy, dzięki czemu pobudza cebulki i zapewnia szybki wzrost włosów.

Jak działa herbata z pokrzywy?

Owłosienie na głowie można tracić w wyniku chorób skóry głowy. Pokrzywa na wypadnie włosów sprawdzi się w takim przypadku, ponieważ działa leczniczo w stanach chorobowych skóry. Herbata z pokrzywy leczy stany zapalne, odkaża i reguluje pracę gruczołów łojowych. Z tych powodów skóra i włosy pozostają odpowiednio nawilżone. Dzięki temu włosy nie wypadają i zachowują zdrowy wygląd.

Przepis na płukankę z pokrzywy

Włosy należy umyć jak zwykle, spłukać wodą, a następnie jeszcze raz dokładnie opłukać, tym razem naparem przygotowanym wcześniej z pokrzywy. Jego przygotowanie nie jest trudne: garść suszonych liści i łodyg pokrzywy należy zalać litrem wrzątku i zaparzać przez kwadrans pod przykryciem. Oczywiście napar trzeba przyrządzić odpowiednio wcześniej, by zdążył ostygnąć. Włosy i skórę głowy polać przygotowaną płukanką i zostawić na 10 minut, można głowę owinąć ręcznikiem. Po tym czasie włosy należy wysuszyć. Z używaniem płukanki powinny uważać blondynki, ponieważ zielony kolor może osadzić się na włosach.

W ofercie sklepów internetowych, można znaleźć wiele kosmetyków do włosów z dużą zawartością pokrzywy w składzie. Oto najlepsze propozycje wybrane przez redaktorki:


 

Przeładuj

Natalia Siwiec zapowiedziała, że ma ''asa'' na Dodę. Teraz spotkała się z Piotrem Krysiakiem!

zobacz 01:08