pudełko z soczewkami trzymane w dłoni i nalewanie płynu do niego
©pixarno/Fotolia.com

Soczewki kontaktowe: jaki płyn do soczewek wybrać i jak go używać?

pudełko z soczewkami trzymane w dłoni i nalewanie płynu do niego
©pixarno/Fotolia.com

Płyn do soczewek kontaktowych wybiera się na podstawie rodzaju szkła kontaktowego. Preparaty dzielą się na płyny jednostopniowe do jednoczesnej dezynfekcji i oczyszczania lub dwustopniowe, czyli osobny do mycia i osobny do przechowywania soczewek, który pielęgnuje i nawilża ich delikatny materiał.

Soczewki kontaktowe miesięczne wymagają specjalnej pielęgnacji. Używanie soczewek wiąże się z przestrzeganiem zasad higieny, jak i stosowania specjalnych preparatów do ich czyszczenia, a także przechowywania ich w pojemniku. Zakładanie lub zdejmowanie soczewek brudnymi rękami lub zaniechanie ich codziennego czyszczenia może spowodować uszkodzenia materiału z jakiego są wykonane, a także poważne podrażniania oczu.

Płyn do soczewek jednostopniowy i dwustopniowy

Płyn pielęgnacyjne należy dopasować do konkretnego rodzaju soczewek kontaktowych, które można podzielić ze względu na materiał: na miękkie oraz twarde. Pierwsze z nich wykonane są z delikatnych hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych materiałów. Do pielęgnacji soczewek kontaktowych miękkich najlepiej sprawdzają się płyny jednostopniowe, które jednocześnie oczyszczają, dezynfekują oraz nawilżają. Soczewki twarde wykonane są z bardziej sztywnego materiału, w porównaniu do miękkich i stosuje się je najczęściej wtedy, kiedy korekcja innymi soczewkami nie jest możliwa. Do pielęgnacji szkieł kontaktowych lepiej sprawdza się płyn dwustopniowy - oddzielny do mycia oraz do przechowywania.

Płyn do soczewek - jak używać?

Soczewki miesięczne wymagają codziennej pielęgnacji. Jest to jedna para soczewek, którą nosi się przez 30 dni, zdejmując na noc i przechowując w specjalnym pojemniku. Zakładanie i zdejmowanie soczewek powinno być poprzedzone dokładnym umyciem i osuszeniem rąk. Po wyjęciu soczewki z oka, należy położyć ją na zagłębieniu dłoni i polać kilkoma kroplami płynu dezynfekującego. Aby oczyścić szkło kontaktowe. wystarczy pocierać je opuszkiem palca, a następnie przełożyć do pojemnika wypełnionego płynem pielęgnacyjnym.

Płyn do soczewek - dlaczego nie można go zastąpić innym preparatem czyszczącym?

W ciągu dnia na soczewce gromadzą się osady białkowe oraz zanieczyszczenia, które są pożywką dla bakterii, dlatego tak ważna jest ich codzienna dezynfekcja. Zaniechanie higieny rąk oraz szkieł kontaktowych może spowodować podrażnienia oczu a nawet uszkodzenie wzroku. Delikatny płyn do soczewek zawiera w sobie substancje, które nie tylko skutecznie usuwają zanieczyszczenia, ale również pielęgnują materiał, z jakiego wykonane są soczewki. Zastosowanie do mycia zwykłego mydła lub innego preparatu myjącego może uszkodzić szkło kontaktowe bądź spowodować nieprzyjemne pieczenie, swędzenie czy ból oczu.

Więcej na temat okulary choroby oczu
Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17