kieliszek do wina
Pixabay/Designatic/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak usunąć plamy po czerwonym winie, piwie i wódce

kieliszek do wina
Pixabay/Designatic/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

O plamę po alkoholu w czasie udanej kolacji lub zabawy z przyjaciółmi nietrudno. Problem pojawia się, gdy trzeba tę plamę usunąć. Sposobów na pozbycie się plam po alkoholu jest wiele: inne dla plam z wina, inne dla plam z piwa i wódki.

Plamy z wódki bezbarwnej i kolorowej

Tkaninę z plamą po bezbarwnej wódce należy od razu namoczyć w misce z zimną wodą. Następnie ubranie trzeba ręcznie uprać, stosując płyn do naczyń lub szampon do włosów, a na koniec wypłukać w letniej wodzie. W przypadku pojawienia się na ubraniu plamy z wódki kolorowej należy szybko polać ją wódką bezbarwną w proporcji 1 do 1: jeżeli wylał się kieliszek bezbarwnej wódki, polewamy ją kieliszkiem wódki czystej o takiej samej pojemności. Brzegi plamy z kolorowej wódki usuwa się szmatką zwilżoną wodą utlenioną.

Plamy z piwa

Do usuwania plam z piwa z tkanin syntetycznych i naturalnych używa się roztworu z wody i soli. Aby przygotować taką miksturę, należy zmieszać te dwa składniki w proporcji 1 do 1. Alternatywą dla soli jest amoniak (do wody dodaje się kilka kropel amoniaku). Plamę z piwa można też namoczyć w occie. Następnie ubranie należy wyprać w gorącej wodzie.

Plamy z wina białego i czerwonego

Plamę z białego wina najpierw trzeba osuszyć serwetką lub ręcznikiem papierowym. Plamy na ubraniach lnianych lub bawełnianych usuwa się wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku, a plamy na odzieży z tkanin syntetycznych wyłącznie amoniakiem. Na koniec ubranie trzeba wypłukać w letniej wodzie z mydłem.

 

Plamę z wina czerwonego można wywabić na 4 sposoby. Po pierwsze, świeżą plamę można kilka razy zasypać solą, która wchłonie płyn. Potem tkaninę trzeba moczyć w zimnej wodzie przez około godzinę, po czym ją uprać w wodzie z dodatkiem proszku. Po drugie, świeżą plamę z czerwonego wina można zalać białym winem (ewentualnie szampanem) albo ciepłym mlekiem. Po tym, jak płyny połączą się, należy je usunąć ręcznikiem papierowym i uprać ubranie. Mleko stosuje się głównie do ubrań kolorowych wykonanych z bawełny.

 

Do usunięcia plamy z czerwonego wina można również wykorzystać zimne kwaśne mleko, w którym zaplamiony materiał powinien się moczyć co najmniej jeden dzień. Po tym czasie ubranie należy uprać. Stare plamy z czerwonego wina można wywabić, nakładając na nie piankę lub krem do golenia. Po upływie kwadransa należy je przepłukać ciepłą wodą. W ten sposób można usunąć plamy nawet sprzed kilkunastu dni.

Usuwanie plam po alkoholu z dywanu

Plamę po alkoholu na dywanie trzeba szybko osuszyć serwetką lub szmatką. Następnie należy ją naprzemiennie zwilżać i osuszać tak, aby nie dopuścić do przemoczenia dywanu. Do zwilżania stosuje się mieszaninę przygotowaną z 2 szklanek wody i łyżki detergentu do prania, do osuszania ręcznik papierowy.

Na plamy z alkoholu na jasnym dywanie stosuje się miksturę przygotowaną z łyżeczki wybielacza i ¼ szklanki zimnej wody, którą ściera się wilgotną szmatką. Na koniec dywan należy osuszyć suszarką.

 

Plamę z piwa trzeba osuszyć ręcznikiem papierowym i ułożyć na niej namoczony w letniej wodzie ręcznik kąpielowy. Potem kilka razy na przemian zwilża się ją roztworem przygotowanym ze szklanki ciepłej wody i łyżki proszku do prania i osusza suchą ścierką. Na koniec miejsce, w którym była plama, trzeba wysuszyć suszarką.

Usuwanie plam po alkoholu z drewnianych mebli

Do usunięcia starej plamy warto zastosować chłodny wywar z fusów kawy, którym należy nasączyć ściereczkę i przetrzeć zabrudzone miejsce. Po wyschnięciu trzeba je dodatkowo przetrzeć olejem lnianym. Świeżą plamę po alkoholu na drewnianym meblu trzeba szybko zetrzeć serwetką lub ręcznikiem papierowym, a następnie należy w to miejsce wetrzeć politurę. 

Więcej na temat pranie usuwanie plam
Przeładuj

Tomson i Baron w szoku! Występ uczestników "The Voice of Poland" mocno zaskoczył jurorów!

zobacz 01:11