kobieta nakryta ręcznikiem
©drubig-photo/Fotolia

Domowe sposoby leczenia zatok – parówka

kobieta nakryta ręcznikiem
©drubig-photo/Fotolia

Parówki stosowane są przy problemach z oddychaniem i drożnością nosa. Doskonale sprawdzają się także przy leczeniu zatok. Parówka na zatoki składa się z gorącej wody, olejków eterycznych i ziół albo soli. Parówka często okazuje się lepsza w działaniu niż leki apteczne.

 

Parówki stosowane do leczenia zatok powodują rozrzedzenie śluzu, dzięki temu łatwiej jest usunąć wydzielinę z nosa. Co więcej, inhalacja łagodzi podrażnienia wokół nosa spowodowane tarciem chusteczką higieniczną.

 

Należy pamiętać, aby wykonywać inhalację ostrożnie – woda używana do inhalacji jest gorąca, więc trzeba mieć zamknięte oczy, aby ich nie podrażnić, nie można też za bardzo zbliżać twarzy do roztworu, ponieważ można się poparzyć.

Parówka z solą i rumiankiem

Do przygotowania parówki potrzebna jest gorąca woda wlana do miski oraz niewielka ilość soli i ususzonego rumianku. Po połączeniu wszystkich składników należy wdychać taki roztwór przez 5 minut, robiąc przy tym głęboki wdech i wydech. Ten rodzaj inhalacji pomaga udrożnić drogi oddechowe. Po pięciu minutach inhalacji należy spróbować wydmuchać nos – jeśli dalej jest zatkany, inhalację trzeba zrobić ponownie, także przez 5 minut. Zabieg należy powtarzać trzy razy dziennie. Inhalacja z solą przynosi ulgę zwłaszcza wtedy, gdy katarowi towarzyszy silny ból umiejscowiony między brwiami.

Parówka na zatoki z ziołami i olejkiem

Najlepszymi ziołami do zrobienia inhalacji na zatoki są tymianek, mięta, szałwia i skrzyp polny. Olejki, jakich można użyć do inhalacji to m.in. olejek kamforowy, lawendowy, majerankowy lub eukaliptusowy. Olejki te mają działanie rozkurczowe, pomogą więc oczyścić nos i ułatwią oddychanie.

 

Do przygotowania inhalacji potrzebny będzie 1 l gorącej wody, 50 g mieszanki ziołowej oraz kilka kropel wybranego olejku. Parówka powinna trwać około 10 minut. Zabieg należy powtarzać aż do całkowitego oczyszczenia dróg oddechowych i poprawy samopoczucia.

Przeciwwskazania: kto nie powinien wykonywać parówki na zatoki?

Na parówki leczące zatoki powinny uważać osoby o cerze naczynkowej – gorąca woda używana do inhalacji spowoduje pęknięcie naczynek. Nie powinny jej także wykonywać osoby z wysoką gorączką, chorzy na nowotwory, gruźlicę, niewydolność oddechową i krążeniową, ropne zapalenie zatok i ostre zapalenie górnych dróg oddechowych.

Więcej na temat zioła ból głowy
Przeładuj

Czy Agnieszka Kaczorowska zdecydowała się na karmienie piersią? Wiemy!

zobacz 01:23