stopy na łóżku
Pixabay/ niekverlaan/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Sposoby na opuchliznę nóg: kasztanowiec, zimne okłady i bratek

stopy na łóżku
Pixabay/ niekverlaan/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Opuchnięte kostki i opuchnięte stopy to uciążliwe i nieestetyczne dolegliwości, których chcemy się jak najszybciej pozbyć. Sposobów jest na szczęście wiele. Można unieść nogi do góry, natrzeć je kremem z wyciągiem z kasztanowca lub zrobić zimny okład.

Szybkie sposoby na puchnące kostki i opuchnięte stopy

Puchnięcie nóg w kostkach to objaw zatrzymania wody w organizmie, dlatego najlepiej zawsze dbać o to, aby właściwie go nawadniać. Paradoksalnie – woda zatrzymuje się wtedy, gdy jest jej za mało. Ale nie zawsze, czasem jest to związane z cyklem menstruacyjnym i upałem. Najszybszy sposób na zniwelowanie obrzęku kostek to przyłożenie do nich zimnego okładu. Doskonałe do tego są kostki lodu lub zmoczony mały ręcznik.

 

Zaburzenie obiegu krwi i limfy w organizmie – czyli przyczyna opuchlizny – najczęściej powstaje w wyniku długiego siedzenia lub chodzenia. Jeżeli długo przebywasz w jednej pozycji podczas pracy np. za biurkiem, podłóż pod stopy karton lub jakieś inne podwyższenie, co jakiś czas unieś stopy do góry, zrób nimi kilka kółek, poruszaj palcami, albo się po prostu przejdź (najlepiej po schodach), stań na palcach, to pobudzi obieg płynów. Noszenie zbyt uciskających skarpetek lub butów też przyczynia się do powstawania obrzęków kostek. W sklepach ortopedycznych można kupić specjalne pończochy zapobiegające puchnięciu nóg. Pamiętaj też o noszeniu właściwie dobranego obuwia i raz na jakiś czas zrezygnuj z wysokich obcasów lub butów na koturnie.

Codzienne zabiegi i ćwiczenia na opuchnięte nogi

Na opuchnięte stopy i kostki najlepsze są preparaty zawierające wyciąg z kasztanowca, dlatego najlepiej zawsze miej przy sobie taki krem, który możesz stosować doraźnie. Jeżeli masz problem z często powtarzającymi się obrzękami stóp i kostek zastosuj kilka sposobów, które pobudzają krążenie i usprawniają przepływ limfy.

 

Zimna woda – podczas prysznica lub kąpieli kieruj chłodny strumień wody na stopy. Taki zabieg podziała też odświeżająco. Ćwiczenie, które wzmacnia mięśnie stóp, wspomaga ich lepsze ukrwienie i rozgrzewa to podnoszenie różnych przedmiotów z podłogi za pomocą palców stóp. Może to być chusteczka lub mała piłeczka. Wykonaj przynajmniej po 5 powtórzeń na każdą stopę. Popularny „rowerek” wzmacnia mięśnie i żyły całych nóg. Połóż się na plecach, ręce ułóż wzdłuż tułowia, zegnij nogi w kolanach i unieś w taki sposób, aby względem brzucha utworzyły kąt prosty. Wykonuj ruchy takie, jak przy pedałowaniu na rowerze.

Masaż stóp na opuchliznę

Chodzenie boso po chropowatej powierzchni np. dywanie lub specjalnej macie tzw. jeżyku, też wpływa korzystnie na opuchnięte kostki u nóg. Masowanie ich specjalnymi rolkami lub nawet dłońmi pobudza krążenie i relaksuje. Na stopach są zakończenia nerwowe oraz wiele punktów, których właściwe uciskanie korzystnie wpływa na pracę całego organizmu, pobudzając go do samoleczenia. Uciskaj i masuj kolistymi ruchami przez 5-6 minut zagłębienie stopy, dzięki czemu mięśnie stóp przyjemnie się rozluźnią i całe napięcie zniknie. Możesz też skorzystać z oferty gabinetów masażu, które w swojej ofercie mają tego typu zabiegi.

Zioła i dieta na puchnące kostki u nóg i opuchnięte stopy

Zioła działające moczopędnie takie jak bratek (fiołek trójbarwny), pokrzywa, dzika róża, skrzyp polny – to jeden ze sposobów, który możesz wykorzystać na opuchnięte kostki i stopy. Zamiast kawy czy herbaty wypij kupek naparu ziołowego, dzięki czemu pozbędziesz się nadmiaru wody z organizmu. Pamiętaj, że wówczas należy uzupełniać płyny, aby się nie odwodnić. By nogi nie puchły ogranicz spożycie soli, która powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Wszelkie fast foody i tłuste jedzenie przyczyniają się do powstawania szkodliwych produktów przemiany materii, co może powodować obrzęki.

 

Jeżeli przedstawione tutaj sposoby nie przynoszą pożądanego rezultatu a opuchnięte stopy i kostki dodatkowo bolą, należy zgłosić się do lekarza.  

 

Więcej na temat gimnastyka zdrowotna zioła
Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17