Buteleczka olejku goździkowego.
©FomaA/Fotolia

Naturalny olejek goździkowy na problemy z pleśnią, komarami i bólem zębów

Buteleczka olejku goździkowego.
©FomaA/Fotolia

Olejek goździkowy to antybakteryjny olejek eteryczny. Jest naturalnym afrodyzjakiem. Działa przeciwbólowo, antyseptycznie i rozkurczająco. Wzbogaca kosmetyki i preparaty farmaceutyczne. Odstrasza owady i pomaga zwalczyć pleśń w mieszkaniu.

Pozyskiwanie i zastosowanie olejku goździkowego

Olejek goździkowy pozyskiwany jest z czapetki pachnącej. Pączki kwiatowe drzewa poddawane są destylacji parą wodną i w ten sposób otrzymywany jest olejek goździkowy, który jest olejkiem eterycznym o silnie korzennym zapachu. Głównymi składnikami olejku są eugenol i acetyloeugenol, które stanowią od 78-95% olejku. Produkt wykorzystywany jest do aromatyzowania artykułów spożywczych. Powszechnie stosuje się go także jako komponent nut zapachowych w produkcji perfum. Występuje w składzie kosmetyków i preparatów farmaceutycznych o działaniu antyseptycznym, np. pasty do zębów czy płynu do pielęgnacji jamy ustnej.

Właściwości olejku goździkowego

Olejek goździkowy ma działanie ściągające i znieczulające. Odkaża układ pokarmowy, oddechowy i żółciowy oraz drogi moczowe. Działa rozkurczająco i przeciwkaszlowo. Ma właściwości przeciwgrzybiczne i antywirusowe. Łagodzi ból i rozgrzewa. Odstrasza pasożyty i roztocza. Uznawany jest za naturalny afrodyzjak, który wzmaga potencję seksualną. Cena olejku goździkowego to ok. 6-7 zł za 7 ml produktu. Można go kupić w aptekach i sklepach internetowych.

Olejek goździkowy na ból zęba

Eugenol – główny składnik olejku, to związek zapachowy o właściwościach antyseptycznych i znieczulających. Ze względu na ten składnik olejek goździkowy stosowany jest w dentystyce do odkażania kanałów zębowych oraz w połączeniu z tlenkiem cynku, wykorzystywany do przygotowania cementu dentystycznego (podkładu do wypełnień stałych lub czasowych). Uśmierza ból i znieczula. Dwie krople olejku należy nalać na wacik i przyłożyć do źródła bólu.

Olejek goździkowy w walce z komarami

Silnie korzenny zapach olejku odstrasza pasożyty i owady. Aby olejek eteryczny mógł służyć jako preparat odstraszający komary, należy wymieszać go z olejem bazowym – słonecznikowym, jojoba lub z pestek winogron. Do 100 ml oleju bazowego należy dodać 5 ml olejku goździkowego. Oleje należy starannie zmieszać i przelać do butelki z ciemnego szkła. Preparat powinien być nałożony w miejscach, które są zagrożone ugryzieniem, omijając okolice oczu i błon śluzowych. Nakładanie olejku należy powtarzać co 1-2 godziny. Kilka kropel olejku można też nanieść na pościel, aby uchronić się przed nocnymi ukąszeniami. Nie należy nakładać nierozcieńczonego olejku bezpośrednio na skórę, ponieważ może to powodować podrażnienia i reakcje alergiczne. Szczególnie dotyczy to dzieci poniżej 3. roku życia i kobiet w ciąży.

Olejek goździkowy kontra pleśń

Ze względu na silne działanie przeciwgrzybiczne olejek goździkowy jest skutecznym przeciwnikiem pleśni. Zabija grzybnię i neutralizuje ryzyko ponownego powstawania nalotu. Pokrytą pleśnią ścianę należy przemyć mieszanką z kilku kropel olejku, wody i mydła. Dobrze sprawdzi się również dodanie odrobiny olejku eterycznego do środka czyszczącego. 

 

Więcej na temat ból zęba sprzątanie
Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43