Ziarna kminku
© Sergii Moscaliuk/Fotolia.com

Lepsze trawienie dzięki naparowi z kminku

Ziarna kminku
© Sergii Moscaliuk/Fotolia.com

Napar z kminku podaje się bardzo małym dzieciom i niemowlętom, gdy cierpią z powodu gazów i kolki. Także dorośli mogą stosować herbatę z kminku, znacznie poprawi pracę jelit i zlikwiduje ból spowodowany skurczem mięśni w obrębie układu pokarmowego.

Zwalczanie niestrawności naparem z kminku

Napar przyrządza się z 1 łyżeczki ziaren kminku i szklanki wrzątku. Po 10 minutach zaparzania jest gotowy do picia. Powinno się wypijać szklankę takiej „herbaty” kwadrans po posiłku. Kminek w formie naparu pobudza wydzielanie żółci i zwiększa naturalne ruchy jelit, poprawia pracę trzustki. Stosuje się go także w przypadkach bolesnego skurczu w obrębie układu pokarmowego.

 

Dzięki naparowi z kminku o wiele lepiej do organizmu wchłaniają się substancje odżywcze z pokarmów. Szczególnie dobrze napar z kminku sprawdzi się w leczeniu wzdęć i gazów. Likwiduje on nadmiar gazów i przyspiesza przemianę materii. Dzięki temu zwiększa też apetyt.

Kminek na pasożyty

Pasożyty układu pokarmowego takie jak owsiki, glista i włosogłówka mogą być groźne dla zdrowia, dlatego czym prędzej należy się ich pozbyć. Warto też stosować kuracje profilaktyczne przeciwko pasożytom. W tym celu należy pić napar z kminku, który może być przyrządzony z mieszanki kminku i innych ziół.

 

Np. napar z kminku, waleriany i omanu wielkiego zabija robaki gnieżdżące się w jelitach, oczyszcza organizm i poprawia odporność. Wystarczy 1 łyżkę ziół parzyć przez około 10 minut w szklance wrzątku i wypić trzy razy dziennie przed posiłkami. Kuracja powinna trwać dwa tygodnie i zostać powtórzona po miesiącu.

Wpływ kminku na serce, układ nerwowy i drogi oddechowe

Napar z kminku poprawia pracę serca, pobudza krążenie obwodowe, a także polepsza działanie układu nerwowego. Stosuje się go też w leczeniu górnych i dolnych dróg oddechowych. W tym w zapaleniu zatok przynosowych i zapaleniu oskrzeli, a nawet płuc. Napar z kminku działa wykrztuśnie dzięki temu, że rozrzedza wydzielinę zalegającą w dolnych i górnych drogach oddechowych.

 

Wpływa również na regulację obfitości miesiączek i ich regularność. Oprócz tego poprawia pracę nerek, zwiększając przepływ krwi przez te narządy. Napar z kminku działa moczopędnie. Mogą go stosować także kobiety, które podczas karmienia piersią wytwarzają zbyt mało pokarmu.


Więcej na temat składniki odżywcze zioła
Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49