nadmierne pocenie
©AntonioDiaz/fotolia

Domowe sposoby na nadmierne pocenie

nadmierne pocenie
©AntonioDiaz/fotolia

Nadmierna potliwość może wynikać z czynników fizycznych, psychicznych i emocjonalnych. W walce z poceniem pomoże m.in. mięta, sok z cytryny, ocet jabłkowy, czarna herbata.

 

Pocenie się pomaga zachować właściwą temperaturę ciała. Problem pojawia się wtedy, gdy pot zaczyna uprzykrzać życie, wpływając np. na ograniczenie kontaktów towarzyskich.

Pocenie się – regulacja całego organizmu

Człowiek ma około 2 miliony gruczołów potowych. Dzielą się one na dwa rodzaje: gruczoły ekrynowe – znajdują się na całym ciele, odpowiadają za termoregulację i wydalanie produktów przemiany materii, oraz gruczoły apokrynowe – uaktywniają się w procesie pokwitania.

Co zrobić, żeby się nie pocić na całym ciele

Nadmierne wydzielanie potu może wynikać z prowadzenia stresującego trybu życia, jedzenia w pośpiechu, diety bogatej w tłuszcze nasycone, picia alkoholu. Może też być wynikiem choroby. Te czynniki należy wyeliminować w pierwszej kolejności. Aby wyregulować proces pocenia się i ograniczyć jego niekorzystne efekty, powinno się dostarczać organizmowi 2 litry wody dziennie. Wskazane jest ograniczenie jedzenia cebuli i czosnku, ponieważ produkty te sprawiają, że zapach potu staje się ostrzejszy. Nie wskazane są też ostre przyprawy, które rozgrzewają organizm. Ulgę w walce z potliwością przyniesie kąpiel w wywarze z ziół np. z kory dębowej – w litrze wody zaparza się trzy łyżki kory dębu, a po ostygnięciu dodaje napar do wody w wannie (taką kąpiel należy sobie przygotować raz na tydzień). Ważne jest również ustabilizowanie sytuacji emocjonalnej.

Co zrobić, żeby nie pocić się pod pachami

Aby uniknąć nadmiernego pocenia pod pachami, należy przestrzegać higieny i minimum dwa razy dziennie przemywać pachy. Warto wypróbować ziołową miksturę – ostudzoną herbatę miętową wymieszać z kieliszkiem wódki, napar nalać na gąbkę i masować skórę pod pachami. W umytą i wysuszoną skórę pod pachami dobrze jest wcierać sok z cytryny.

Co zrobić, żeby nie pocić się na twarzy

Pot na twarzy wygląda bardzo nieestetycznie. Aby się go pozbyć, należy wyeliminować z diety pikantne potrawy i nie używać kosmetyków do makijażu. Powinno się zawsze mieć przy sobie chusteczki higieniczne.

Co zrobić, żeby nie pocić się na plecach

Aby zapobiegać poceniu się na plecach, należy je myć gąbką, najlepiej dwa razy dziennie. Przewiewne ubrania z naturalnych tkanin pomogą pozbyć się problemu. Dwa razy w tygodniu dobrze jest natrzeć skórę pleców dwoma łyżkami octu jabłkowego wymieszanymi z litrem letniej wody.

Skuteczny sposób na pocenie się rąk

Pocenie się rąk ma najczęściej podłoże nerwowe. Aby pozbyć się defektu, warto wykorzystać czarną herbatę. Dwie torebki herbaty ekspresowej należy zalać litrem wrzącej wody, odczekać 15 minut, przelać do miski i moczyć w niej ręce przez 30 minut. Taki domowy zabieg powinno się wykonywać raz dziennie. Zawarte w herbacie garbniki przywracają skórze optymalne pH.


Więcej na temat medycyna naturalna
Przeładuj

Czy Julia Wieniawa i Viki Gabor rywalizują ze sobą?!

zobacz 01:34