Majeranek w moździerzu
© BillionPhotos.com/Fotolia.com

Maść majerankowa na katar, łuszczycę i stany zapalne

Majeranek w moździerzu
© BillionPhotos.com/Fotolia.com

Maść majerankowa łagodzi stany zapalne i przyspiesza bliznowacenie. Zalecana jest na katar, trądzik, hemoroidy i ukąszenia owadów. Jest bezpieczna dla dzieci i kobiet w ciąży.

 

Maść majerankowa zapobiega łuszczeniu się skóry. Nie ma ograniczeń wiekowych w jej stosowaniu.

Właściwości maści majerankowej

Maść majerankowa łagodzi stany zapalne. Wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Zwalcza grzyby i bakterie. Przyspiesza bliznowacenie i zapobiega nadmiernemu łuszczeniu się naskórka. Łagodzi stany zapalne, dzięki zawartemu w majeranku olejkowi eterycznemu. Lekko rozgrzewa. Działa ściągająco, przeciwbakteryjnie i zmniejsza obrzęk błony śluzowej.

Zastosowanie maści majerankowej

Maść majerankową można stosować na rany, na katar (smarując pod nosem i wokół otworów nosowych) i oparzenia. Zalecana jest w przypadku odmrożeń, ukąszeń owadów i zapalenia skóry. Może być używana przy trądziku, hemoroidach, łuszczycy i grzybicy. Jest bezpieczna dla dzieci i kobiet w ciąży. Ze względu na jej rozgrzewające właściwości można ją stosować także w przypadku kolek u niemowląt.

Jak stosować maść majerankową?

Maść majerankowa jest przeznaczona do użytku zewnętrznego. Niewielką jej ilość należy nanieść na opuszek palca lub wacik i delikatnie posmarować nią zmienione chorobowo miejsce. Maść nie powinna dostać się głęboko do nosa, ponieważ może blokować funkcjonowanie rzęsek błony śluzowej, tym samym nasilając katar. Maść można stosować 2-4 razy dziennie.

Skutki uboczne maści majerankowej

Maści majerankowej nie powinny stosować osoby uczulone na majeranek. Zbyt częste stosowanie maści może powodować depigmentację skóry. W okresie stosowania maści należy unikać ekspozycji na słońce, ponieważ promienie słoneczne mogą wywoływać podrażnienia.

Maść majerankowa domowej roboty

Maść majerankową można kupić w aptece. Cena za 25 g to ok. 7 zł. Można też wykonać ją samodzielnie. Wystarczy utrzeć majeranek z masłem niezawierającym soli (w proporcji 1:1). Mieszankę należy odstawić na noc w chłodne miejsce. Następnego dnia masę z masła i majeranku należy przetopić na małym ogniu, wyłożyć na gazę i przecisnąć, by uzyskać jednolitą konsystencję. Maść jest gotowa do użycia, gdy ostygnie i stężeje.


Więcej na temat składniki odżywcze zioła
Przeładuj

Ania z "Hotelu Paradise" jest zadowolona z tego jak wypadła w programie? To naprawdę szczere wyznanie uczestniczki

zobacz 02:11