Co wpływa na laktację
© juan_aunion/Fotolia.com

Sposoby na pobudzenie laktacji i jej zatrzymanie. Laktacja a hormony

Co wpływa na laktację
© juan_aunion/Fotolia.com

Pobudzenie laktacji może być konieczne, gdy występuje kryzys laktacyjny i ilość wytwarzanego mleka znacznie się zmniejsza. Z kolei nawał pokarmu skutkujący bólem i obrzękiem piersi należy zlikwidować, hamując produkcję mleka w gruczołach. Laktacja ściśle wiąże się z prolaktyną.

 

Laktacja, czyli wytwarzanie mleka przez gruczoły mleczne u ssaków, to naturalne zjawisko po porodzie. Dzięki produkcji mleka matka jest w stanie wykarmić nowonarodzone dziecko bez konieczności dokarmiania go aż do około 6. miesiąca życia. Zaleca się, by dziecko karmić piersią nieprzerwanie do 2. roku życia.

Metody na pobudzenie laktacji

Laktacja po porodzie potrzebuje czasu, żeby się uregulować. Nawały pokarmu i tzw. kryzysy laktacyjne można przetrwać dzięki regulowaniu wydzielania mleka. Gdy zdarza się kryzys laktacyjny, czyli mleka jest za mało, by zaspokoić potrzeby dziecka, laktację należy pobudzić.

 

Nawet jeśli wydaje się, że pokarmu jest zbyt mało, lepiej nie dokarmiać noworodka czy niemowlaka mlekiem modyfikowanym. Kryzys może minąć po upływie doby do 2 dni. Tym prędzej, jeśli zastosuje się metody pobudzenia laktacji.

 

Wytwarzanie mleka zwiększa częstsze przystawianie dziecka do piersi. Ssanie powoduje, że wzrasta produkcja prolaktyny i dzięki temu także produkcja mleka przez gruczoły mlekowe. Nie należy się stresować w czasie kryzysu, ponieważ to dodatkowo hamuje produkcję pokarmu. Najlepiej się relaksować i odpoczywać.

 

Dla pobudzenia laktacji ważne są też dieta i nawadnianie organizmu. Najlepiej pić około 2 litrów płynów dziennie, jeść regularnie urozmaicone i lekkostrawne posiłki.

Sposoby na zatrzymanie laktacji

Tuż po porodzie laktacja może skutkować mlekotokiem. W takim wypadku nie należy w nią ingerować, wystarczy regularnie karmić dziecko piersią – to pomaga unormować produkcję pokarmu. Obrzęki piersi i nawały mleka mogą zdarzać się także w późniejszym okresie i wtedy warto skorzystać ze sposobów na zahamowanie laktacji.

 

Wytwarzanie mleka można zmniejszyć poprzez odciąganie niewielkich ilości mleka (na tyle, by poczuć ulgę). Pomaga też bardzo delikatny masaż obrzmiałych piersi. Domowym sposobem przynoszącym ulgę są też okłady z liści kapusty.

 

Na mlekotok może pomóc regularne picie herbatki z szałwii. Około 3 do 4 filiżanek naparu z tej rośliny należy pić codziennie. Dzięki temu produkcja mleka zostaje ograniczona.

Laktacja bez ciąży i u mężczyzn – przyczyny

Mlekotok u mężczyzn zdarza się ekstremalnie rzadko. Może być objawem nadmiernego stężenia prolaktyny w organizmie, któremu towarzyszy zmniejszony poziom testosteronu. Hiperprolaktynemia jest też powodem laktacji bez ciąży u kobiet.

 

Nadmiar prolaktyny wymaga diagnostyki. Najczęściej przyczyny zbyt dużej ilości tego hormonu w organizmie i nieprawidłowo występującej laktacji u mężczyzn i kobiet to guz mózgu, uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niedoczynność tarczycy, długotrwały i silny stres oraz rak płuc lub nerek. Niekiedy zdarza się, że mlekotok jest skutkiem choroby Wilsona. To choroba metaboliczna powodująca odkładanie nadmiaru miedzi w organizmie.

 

Polekowy mlekotok może wystąpić u osób zażywających niektóre leki stosowane w terapii depresji i opioidy.

Więcej na temat ciąża zioła Karmienie piersią
Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17