kozieradka
©Oliver Wilde/Fotolia

Walka z trądzikiem przy pomocy kozieradki

kozieradka
©Oliver Wilde/Fotolia

Kozieradka, inaczej boża trawka pomaga w szybszym gojeniu się krost, nawilża skórę oraz ją odżywia. Z kozieradki można zrobić antybakteryjny tonik, maseczkę lub okłady.

Właściwości kozieradki

Kozieradka dostępna jest w każdej aptece, jej nasiona można kupić już za kilka złotych. Wcierki z kozieradki we włosy i skórę głowy skutkują poprawą kondycji włosów i przyrostem nowych.

 

Boża trawka jest także dobrym sposobem na radzenie sobie z trądzikiem. Oprócz właściwości przeciwzapalnych, antybakteryjnych i odżywczych, kozieradka działa nawilżająco.

 

Kozieradka posiada kilka cennych składników:

  • sole mineralne;
  • witaminy A, B3, D;
  • saponiny odpowiedzialne za poprawę kolorytu skóry;
  • flawonoidy, które spowalniają proces starzenia się skóry.

Maseczka z kozieradki na trądzik: sposób wykonania

Aby przygotować maseczkę z kozieradki na trądzik, trzeba zalać dwie łyżki nasion kozieradki niewielką ilością gorącej wody – ma powstać konsystencja papki. Dla wzmocnienia działania maseczki bądź dla zwykłego urozmaicenia można do kozieradki dodać np. zieloną glinkę czy olejek herbaciany. Jeśli maseczka wyszła za rzadka, można dodać odrobinę mąki ziemniaczanej. Tak przygotowaną miksturę nakłada się na twarz na 20 minut, po czym się spłukuje. Maseczka z kozieradki silnie oczyści skórę i poprawi jej koloryt.

Tonik z kozieradki na walkę z trądzikiem

Łyżkę nasion kozieradki zalewa się szklanką gorącej wody, a następnie napar trzeba przykryć i odstawić na 20 min. Po zaparzeniu i późniejszym ostudzeniu otrzymujemy tonik kozieradkowy, który można stosować na całą twarz. Tonik nadaje się do użytku tylko przez 7 dni.


Więcej na temat trądzik zioła
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30