Kocimiętka ma cenne właciwości
©iphoto/Fotolia

Kocimiętka – poznaj jej szerokie zastosowanie

Kocimiętka ma cenne właciwości
©iphoto/Fotolia

Kocimiętka oprócz tego, że zdobi nasze ogrody wykorzystywana jest też w medycynie. Roślina jest wieloletnia i łatwa w uprawie.

Kocimiętka – co to jest?

Kocimiętka jest wieloletnim ziołem, które należy do rodziny jasnotowatych. Roślina pochodzi z Ameryki, Azji i Europy. W Polsce nie jest już tak popularna. Kocimiętka ma długą, wyprostowaną i mocną łodygę, na której występuje meszek. Liście są ciemnozielone i w kształcie serca. Roślina kwitnie na biało bądź różowo.

Kocimiętka – jakie ma właściwości lecznicze?

Kocimiętka zawiera w sobie wiele leczniczych substancji, takich jak olejki eteryczne, garbniki, czy gorycze. Dzięki nim ziele ma działanie bakteriobójcze, moczopędne, przeciwzapalne, uspokajające i relaksujące.

Kocimiętka – jakie ma zastosowanie?

Kocimiętka ma zastosowanie w medycynie, w kosmetyce i w kuchni. Stosuje się ją w przypadku infekcji związanych z układem oddechowym, jak i w obniżeniu gorączki czy w zwalczeniu przeziębienia. Zioło wykorzystuje się także podczas astmy i zapalania oskrzeli. Ponadto napar z rośliny pije się na lepszy sen, gdyż ma działanie uspokajające. By go uzyskać należy jedną łyżkę ziół zalać 300 ml gorącej wody i odstawić pod przykryciem na 15 minut. Po tym czasie wywar wypić. Najlepiej spożywać napój 2 razy dziennie po jednej filiżance.

 

Oprócz tego kocimiętka wykorzystywana jest na bóle brzucha, wzdęcia i zaparcia. Doskonale także sprawdza się przy bólach menstruacyjnych, oparzeniach i zmianach skórnych. Kocimiętka ma także zastosowanie w kosmetyce. Olejek w niej zawarty stosowany jest w perfumerii. Ponadto zioło używa się w kuchni, można z niego zaparzyć herbatkę, bądź liście dodawać do sałatek czy mięsa. Nasiona kocimiętki używane są do produkcji olejów szybkoschnących, które stosuje się, np. do farb. Stosowania kocimiętki nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Kobiety mające obfite miesiączki również nie powinny spożywać zioła.

Więcej na temat zioła
Przeładuj

Tomson i Baron w szoku! Występ uczestników "The Voice of Poland" mocno zaskoczył jurorów!

zobacz 01:11