©darioracane/fotolia

Zdrowotne właściwości kasztanów: na ból, reumatyzm i zakrzepy

©darioracane/fotolia

Kwiaty, nasiona i kora kasztanowca działają przeciwbólowo. Kasztany zawierają substancje o działaniu przeciwzakrzepowym, kora zawiera przeciwbakteryjne kumaryny, garbniki i flawonoidy.

 

Kasztanowiec pochodzi z Azji Mniejszej. W Polsce jest uprawiany jako drzewo ozdobne od XVI wieku. Wyciągi z kwiatów i kory kasztanowca są stosowane przy kruchych naczyniach krwionośnych, popularne są także preparaty z nasion, trochę mniej – liście kasztanowca. W medycynie ludowej kwiaty kasztanowca są wykorzystywane w leczeniu rwy kulszowej, schorzeń wątroby i przy reumatyzmie.

 

Kasztanowiec jest bogaty w przeróżne substancje aktywne:

  • ze świeżych owoców wytwarza się wyciąg Intractum Hippocastani, mający zastosowanie głównie w leczeniu zakrzepów,
  • kora kasztanowca zawiera kumaryny, garbniki, saponiny i flawonoidy, mające działanie przeciwbakteryjne,
  • kwiaty i liście kasztanowca zawierają flawonoidy, kumaryny, garbniki, saponiny, adeninę i gwaninę. Uszczelniają naczynia krwionośne, działają przeciwzapalnie i wzmacniająco.

Wskazania do stosowania kasztanowca

Kasztanowiec ma zastosowanie w leczeniu nieżytu jamy nosowo-gardłowej, ostrych bólach odbytu, bólach w okolicy krzyżowej i lędźwiowej oraz obrzękach nóg.

Wyciągi wodne i alkoholowe, czyli napary i nalewki z kasztanowca, stosuje się wewnętrznie przy:

Zewnętrznie przetwory kasztanowca stosuje się przy:

  • oparzeniach,
  • odmrożeniach,
  • zapaleniu naczyń włosowatych skóry,
  • innych uszkodzeń skóry.

 

Przetwory z kasztanowca zawierają związki, które uszczelniają naczynia włosowate, poprawiają ich przepuszczalność i zmniejszają kruchość naczyń. Najsilniejsze działanie uszczelniające na drobne naczynia krwionośne ma kora kasztanowca. Przy podawaniu bezpośrednio na skórę, ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i delikatnie ściągające.

Kasztanowiec w kosmetyce

Kasztanowiec jest także wykorzystywany w kosmetyce jako składnik kremów, maseczek, szamponów i odżywek. Wyciąg z kasztanów zabezpiecza skórę i włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.


Więcej na temat kręgosłup ból gardła
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30