Żylaki są nadmiernym, charakterystycznym poszerzeniem żył. Mają postać wydłużoną i poskręcaną. Żylaki to potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Choruje na nie więcej kobiet niż mężczyzn. Zazwyczaj widoczne są na udach i łydkach.

Reklama

Ziołowe sposoby leczenia żylaków

  • Kasztanowiec – od bardzo dawna stosowany jest przeciw żylakom. Owoce kasztanowca mają działanie przeciwzapalne i zmniejszają opuchliznę. Przyczyniają się do wzmocnienia ścianek naczyń krwionośnych, dzięki czemu żylaki stają się mniej widoczne. Kasztanowce posiadają escynę – składnik poprawiający elastyczność naczyń krwionośnych oraz przeciwdziałający uwalnianiu enzymów, które uszkadzają ścianki naczyń krwionośnych. W aptece dostępne są żele z wyciągiem z kasztanowca. Dwa razy dziennie smaruj nim miejsca, gdzie zauważalne są żylaki. Jeśli będziesz stosować lek regularnie, ból zmniejszy się razem z opuchlizną. Oprócz żelu, możemy dostać tabletki z wyciągiem z kasztanowca. Powinnaś się je przyjmować dwa razy dziennie po 300 mg. Kasztanowca nie mogą spożywać kobiety w ciąży lub w czasie karmienia.

  • Owoc róży – róża ma szerokie zastosowanie w lecznictwie. Przede wszystkim decyduje o tym bogactwo flawonoidów, które są w niej obecne. Działają przeciwzapalnie, obniżają poziom cholesterolu i poszerzają naczynia krwionośne. Owoce róży (50 g) możesz połączyć z innymi ziołami, np. z korą wierzby, korą kasztanowca, z ziołami jemioły. Zioła zmieszaj i zalej szklanką wrzątku. Pod przykryciem zostaw na 3 godziny a potem przecedź. Przed posiłkiem podgrzej i pij dwa razy dziennie. Skuteczne są także okłady z ziół. Owoce róży zmieszaj z korą kasztanowca, kłączami tataraku i liśćmi podbiału. Łyżkę stołową otrzymanej mieszanki zalej 1 litrem wrzątku i gotuj przez 10 minut, po czym odstaw na pół godziny i przecedź. Przygotowanym wywarem z ziół namocz gazę lub pieluchę i przykładaj na miejsca z widocznymi żylakami. Mieszankę należy stosować do jej zużycia.

  • Jemioła – ziele jemioły zawiera flawonoidy, które działają rozkurczowo, obniżają ciśnienie krwi, regulują poziom cholesterolu. Ponadto rozszerzają naczynia krwionośne, a dzięki temu stosowane są przeciw żylakom. Świeże liście jemioły (50 g) zalej dwiema szklankami spirytusu. Odstaw ją na tydzień, co jakiś czas wstrząsając. Pij 3 razy dziennie po 15 kropli nalewki. Pamiętaj, że wszystkie leki, które przygotowujesz w domu z jemiołą należy stosować pod okiem specjalisty.

Jak zapobiegać żylakom?

Aby zapobiec powstawaniu żylaków, nie nadużywaj sauny i gorących kąpieli, nie noś zbyt obcisłych spodni, utrzymuj odpowiednią wagę ciała i dbaj o aktywność fizyczną. Poza tym, kobiety nie powinny stale nosić butów o obcasie większym niż 5 cm i podnosić ciężkich przedmiotów. Dodatkowo stosuj dietę bogatą w witaminy.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama