kobieta w ciąży
Image by LifetimeStock.com

Jedzenie łożyska po porodzie - czy to ma sens?

kobieta w ciąży
Image by LifetimeStock.com

Jedzenie łożyska po porodzie to bardzo kontrowersyjna praktyka, którą stosuje coraz więcej młodych mam. Mówi się, że zapobiega ona depresji poporodowej i pomaga kobiecie wrócić do formy po porodzie. Czy są jednak jakiekolwiek naukowe dowody potwierdzające tą tezę? Sprawdźcie, czy jedzenie łożyska po porodzie ma sens?

W jakiej formie można zjeść łożysko?

Najpopularniejszym sposobem jest wysuszenie i sproszkowanie łożyska, a następnie podanie go w formie kapsułki. Na rynku istnieją specjalne firmy, które się tym zajmują. Według nieoficjalnych informacji łożysko sterylizuje się z dodatkiem imbiru i cytryny. Usuwa wszelkie membrany i wysusza przez kilkanaście do 24 godzin. Następnie jest mielone na drobny proszek. Sara Boruc jest pierwszą sławną osobą w Polsce, która zachwala tą metodę i sama z niej skorzystała. 

Najszybszym i najtańszym rozwiązaniem jest jednak przygotowanie łożyska w domu. Piecze się je lub gotuje podobnie jak mięso albo zjada na surowo. Są również osoby, które decydują się na przygotowanie koktajli bądź potraw z dodatkiem tego kontrowersyjnego składnika.

Dlaczego kobiety zjadają łożysko po porodzie?

Kobiety decydują się na zjedzenie łożyska ze względu na domniemane, wyjątkowe właściwości. Ta praktyka ma zapobiegać depresji poporodowej, która coraz częściej dotyka mamy noworodków. Podobno wpływa także na zwiększenie laktacji i szybszy powrót do formy po porodzie. Według starej, chińskiej medycyny ludowej placentofagia (spożywanie łożyska) leczy niepłodność i impotencję u mężczyzn. Moda na spożywanie łożyska zaczęła się w latach 60 i 70 i była domeną hipisek, które propagowały życie zgodnie z prawami natury.

Czy łożysko ma właściwości prozdrowotne? 

Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, aby łożysko miało jakikolwiek pozytywny wpływ na organizm matki. Według dotychczasowych wyników badań, nie potwierdziły się jakiekolwiek przypuszczenie o jego prozdrowotnych właściwościach. W łożysku znajduje się także wiele metali ciężkich, więc jego spożycie może zaszkodzić zdrowiu. Naukowcy uważają, iż nie ma żadnej korelacji między zjadaniem łożyska a depresją poporodową, może to jedynie wywołać efekt placebo. Nie wiadomo również jak układ pokarmowy może zadziałać na liczne hormony (estrogeny i progesteron), znajdujące się w składzie łożyska. Większość ssaków zjada swoje łożyska, ale prawdopodobnie robią to tylko, aby pozbyć się niechcianych odpadów.

Czy jedzenie łożyska jest legalne?

W Polsce od 2001 roku personel medyczny nie może wydać rodzicom łożyska. Jest ono traktowane jak odpad medyczny, który musi zostać poddany utylizacji. Na zjedzenie łożyska ma szanse jedynie kobieta, która rodzi w domu. W USA, gdzie placentofagia jest bardziej popularna, nie istnieją regulacje prawne dotyczące tej praktyki. W Stanach już co 8 para decyduje się na zabranie łożyska do domu.

 

Więcej na temat Poród Zdrowe odżywianie Ciąża
Przeładuj

Oto hitowe wózki dzieci gwiazd! Najdroższy kosztował 20 tysięcy, najtańszy - niecałe 500 zł!

zobacz 01:40