

Oczyszczająco-detoksykująca maseczka z węgla aktywnego – właściwości i przepis
Maseczka z węgla aktywnego to tani i prosty sposób na zaskórniki, wągry i rozszerzone pory. Cząsteczki węgla wychwytują zanieczyszczenia z powierzchni i dalszych warstw skóry. Nie obawiaj się intensywnie czarnego koloru maseczki – bez problemu zmyjesz ją z twarzy letnią wodą.
Do wykonania maseczki z węgla aktywnego możesz użyć węgla w tabletkach lub kapsułkach. Druga opcja jest wygodniejsza. Wysypujesz węgiel z żelatynowych otoczek, nie musisz go już rozcierać, co jest konieczne w pierwszym przypadku.
Właściwości kosmetyczne węgla aktywnego i efekty po zastosowaniu maseczki
Węgiel aktywny wykazuje bardzo silne właściwości absorbcyjne. Oznacza to, że posiada zdolność wiązania wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Dzięki temu – stosowany jako kosmetyk – usuwa ze skóry brud, kurz, nadmiar sebum oraz głęboko oczyszcza pory.
Tuż przed zmyciem maseczki wykonaj delikatny masaż. Uzyskasz doskonały efekt peelingujący. Skóra po zastosowaniu maseczki z węgla aktywnego jest matowa, odświeżona, pory są wyraźnie zwężone, a ujścia gruczołów łojowych odblokowane. Ponadto maseczka z węgla aktywnego odtruje skórę z tzw. zanieczyszczeń cywilizacyjnych, takich jak np. metale ciężkie pochodzące ze spalin.
Gdzie kupić i ile kosztuje węgiel aktywny do przygotowania maseczki?
Węgiel aktywny lub aktywowany dostaniesz w każdej aptece. Do przygotowania maseczki potrzebujesz 1-2 tabletek lub kapsułek. Opakowanie, które kosztuje około 4-8 zł, zawiera najczęściej 20-30 tabletek/kapsułek.
Jak długo można trzymać na skórze maseczkę z węgla aktywnego?
W przypadku cery tłustej i problematycznej (z dużą ilością zaskórników i wągrów) maseczkę możesz zmyć po 15-30 minutach od aplikacji. Przy cerze wrażliwej i skłonnej do podrażnień najlepiej nie przekraczać 15 minut.
Jak zrobić maseczkę z węgla aktywnego?
Do maseczki z węgla aktywnego możesz dodać wodę, ulubiony olejek do twarzy, np. ze słodkich migdałów, jogurt naturalny lub krem nawilżający. Dzięki tym dodatkom łatwiej rozprowadzisz papkę na skórze.
Potrzebne ci będą:
- 1-2 tabletki lub 2 kapsułki węgla aktywnego,
- woda – najlepiej przegotowana lub filtrowana,
- opcjonalnie – olejek (kilka kropel) lub łyżka jogurtu naturalnego.
- ceramiczna lub szklana miseczka,
- patyczek kosmetyczny,
- łyżeczka,
- płatki kosmetyczne,
- opaska.
Uwaga: Węgiel powoduje zmatowienie cery, pod warunkiem, że maseczka nie zawierała dodatku olejków ani jogurtu. Dodając jogurt lub olejek zmniejsz ilość wody.
Sposób przygotowania i aplikacji:
- Umieść tabletkę w miseczce i zalej łyżeczką wody.
- Odczekaj około 5 minut i rozgnieć tabletkę łyżeczką. Jeśli używasz kapsułek, wsyp zawartość dwóch kapsułek do miseczki i dodaj taką ilość wody, by powstała gęsta papka.
- Wymieszaj dokładnie miksturę patyczkiem kosmetycznym.
- Nałóż na włosy opaskę.
Używając patyczka kosmetycznego lub palców, nałóż maseczkę na oczyszczoną tonikiem lub żelem skórę twarzy, omijając okolice oczu.
Maseczkę z węgla aktywnego możesz nakładać na samą twarz oraz na całe ciało. Zbyt wodnistą konsystencję zagęść kolejną tabletką lub kapsułką węgla. Po około 10-30 minutach zwilż palce i wykonaj delikatny masaż (peeling) lub od razu zmyj maseczkę płatkiem kosmetycznym namoczonym w letniej wodzie. Osusz twarz ręcznikiem.
- Zobacz, na co zwrócić uwagę, kupując krem na przebarwienia. Doradzamy, jaki wybrać krem na przebarwienia na twarzy.
- Czy próbowałaś już naturalnych sposobów na przebarwienia? Jeden z nich to maseczka na przebarwienia - którą wybrać?
- Czy wiesz, jakie kwasy wybrać na przebarwienia po zmianach trądzikowych i posłoneczne? Poznaj najlepsze kwasy na przebarwienia potrądzikowe.