Lekarz robi zastrzyk w rękę pacjentce
©Production Perig/Fotolia

4 skuteczne sposoby na zrosty po zastrzykach: okłady z kapusty, napary ziołowe, masaże i maść z lanoliną

Lekarz robi zastrzyk w rękę pacjentce
©Production Perig/Fotolia

Wstrzykiwanie leku w tkankę skórną, najczęściej na brzuchu, udach i pośladkach, może doprowadzić do powstawania bolesnych zrostów. Zgrubienia po zastrzykach można łagodzić maściami dostępnymi w aptece lub domowymi sposobami: okładami z kapusty, naparami z ziół i masażami.

 

Przyjmując stale zastrzyki (na przykład z insuliny) staraj się regularnie zmieniać miejsce nakłucia. Ograniczy to powstawanie bolesnych zmian skórnych.

Okłady z kapusty

Przykładanie liści kapusty to jeden z najstarszych, a jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na zlikwidowanie zrostów po zastrzykach. Świeże liście tego warzywa lekko rozbij (na przykład tłuczkiem do mięsa), tak aby puściły soki. Następnie przyłóż kapustę do miejsca, gdzie był wykonywany zastrzyk. Skórę w tym miejscu możesz dodatkowo owinąć bandażem. Okłady wymieniaj co kilka godzin.

Napary z ziół: rumianku, szałwi i nagietka

Zioła, takie jak rumianek, szałwia i nagietek, działają kojąco na uszkodzoną skórę i łagodzą stany zapalne. Napar możesz przygotować z ziół liściastych lub sprzedawanych w torebkach. Nasącz nim wacik i przyłóż go do zrostu, a następnie wykonaj opatrunek za pomocą bandaża i plastra.

Masaże maścią cebulową

Delikatne masaże wykonywane okrężnymi ruchami mogą zmniejszyć powstałe zgrubienie. Masując miejsce zrostu możesz użyć maści cebulowej dostępnej w aptece. Wyciąg z cebuli łagodzi i zmniejsza blizny.

Żele z lanoliną, parafiną i wazeliną

W aptece dostępne są specjalne preparaty, które pomagają w zwalczaniu przerostów i zgrubień powstałych po zastrzykach. Najwygodniejsze są te w formie lekkiego żelu. Wybierając tego typu maści zwróć uwagę, żeby w składzie znajdowały się lanolina, parafina lub wazelina. Są to substancje łagodzące i wygładzające skórę.

 

Przeładuj

Sylwia Bomba z "Gogglebox. Przed telewizorem" pomagała Big Boyowi schudnąć? Wiemy!

zobacz 00:58