kostki lodu
© Alex Staroseltsev/Fotolia.comPhotographee.eu

7 sprawdzonych sposobów na załagodzenie skutków oparzenia podniebienia

kostki lodu
© Alex Staroseltsev/Fotolia.comPhotographee.eu

Oparzenia podniebienia można załagodzić , poprzez trzymanie lodu w ustach oraz płukanie ust mlekiem lub wodą z solą. Należy zrezygnować też z jedzenia gorących, pikantnych i słonych potraw.

 

Do oparzenia podniebienia może dojść, gdy zje się lub wypije gorące potrawy i napoje. Oparzone podniebienie jest zaczerwienione, zaczyna piec i boleć, pojawiają się też pęcherze lub biały nalot. Ważne, byś zaczął działać od razu, gdy dojdzie do oparzenia. Skutki dolegliwości mogą być odczuwalne nawet przez tydzień.

Kostki lodu w ustach

W pierwszej kolejności warto włożyć do ust kilka kostek lodu i ssać je powoli. Nie należy dociskać ich do obolałego miejsca, by nie podrażnić podniebienia. Dzięki kostkom lodu opuchlizna i ból zmniejszą się, co utrudni rozwój pęcherzy.

Warto wypróbować płukankę z zimnego mleka

Zimne mleko skutecznie ochłodzi oparzone miejsca i zadziała na nie ściągająco. Witaminy (A, C, D, E), minerały (wapń), tłuszcze oraz białka zawarte w napoju przyśpieszą proces gojenia i regeneracji podniebienia. Mleko można wypić lub potraktować je jako płukankę.

Kefir, maślanka, zsiadłe mleko lub jogurt naturalny

Schłodzony kefir, maślanka, zsiadłe mleko lub jogurt naturalny ochłodzą oparzone miejsca i zmniejszą opuchliznę i ból. Pomogą też w gojeniu się rany. Dzieje się tak za sprawą witamin (na przykład witaminy A) i probiotyków zawartych w napojach.

Napar z ziół na oparzenie

Napar z rumianku lub nagietka zadziała przeciwzapalnie. Należy zalać zioła wrzątkiem, zaparzać pod przykryciem przez 10 minut, a następnie zostawić do ostygnięcia. Chłodny napój stosuje się  jako płukankę, dwa razy dziennie przez tydzień.

Warto przygotować  wodę z solą

Do szklanki ciepłej wody (około 200 mililitrów) należy wsypać łyżeczkę soli i wymieszać.  Podniebienie płucze się przez 5 minut, rano i wieczorem przez 7 dni. W ten sposób można odkazić ranę, i zapobiec rozwinięciu się bakterii oraz owrzodzeń.

Leki na afty lub tabletki na ból gardła załagodzą oparzenie podniebienia

W aptece można kupić bez recepty leki na afty, które warto zastosować na poparzone podniebienie. Preparaty zazwyczaj mają postać żelu, płynu do płukania jamy ustnej, aerozolu, a nawet plastra. Cena tego typu środków waha się od 7 do 30 złotych. Leki na afty pomogą uśmierzyć ból oraz zadziałają ściągająco i przeciwzapalnie. Zawierają benzokainę, która łagodzi podrażnienia i działa przeciwbólowo. Dzięki nim skóra na podniebieniu zagoi się i zregeneruje w ciągu kilku dni. Podobne działanie mają tabletki na ból gardła, które również warto ssać.

Nie należy podrażniać podniebienia

W przypadku oparzenia podniebienia powinno się szczególnie zadbać o jamę ustną.  Należy wyeliminować z diety słone przekąski, na przykład paluszki, chipsy, popcorn lub krakersy (sól podrażni podniebienie, a ostre kawałki jedzenia mogą je skaleczyć). Zaleca się picie dwóch lub trzech litrów chłodnej wody dziennie i jedzenie owoców, warzyw oraz nabiału. W ten sposób podniebienie ochłodzi się. Nie należy dotykać poparzonego miejsca językiem ani rękami, by mogło się zagoić. Jeśli po tygodniu poprawa nie będzie widoczna, należy udać się do stomatologa. 

Więcej na temat pierwsza pomoc
Przeładuj

Sylwia Madeńska i Mikołaj Jędruszczak rozstali się, a jak wspominają początek znajomości? „Ty mi mówiłaś fejkowe informacje…”

zobacz 01:33