Noga trzymana dłonią
Pixabay/Life-Of-Pix/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Domowe sposoby na czyszczenie butów zamszowych: mleko i skórka z chleba

Noga trzymana dłonią
Pixabay/Life-Of-Pix/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Zamsz jest materiałem trwałym i eleganckim, a wykonane z niego obuwie jest chętnie kupowane w sklepach. Jednak czyszczenie butów zamszowych może sprawiać problem – pomoże wtedy skórka z chleba lub mleko.

 

Pielęgnacja butów zamszowych jest trudna z powodu delikatnej struktury zamszu. Tkanina bardzo łatwo ulega zniszczeniu i odbarwieniu, źle reaguje na kontakt z wodą. Mimo to zamszowe buty są bardzo popularnym wyborem podczas zakupu obuwia na okres jesienno-zimowy.

Jak wyczyścić zamszowe buty?

1. Czyszczenie zamszowych butów powinno w większości przypadków rozpoczynać się od usunięciu kurzu i zaschniętego błota. Można skorzystać przy tym ze szczotki z miękkim włosiem.

 

2. Następnie trzeba zrobić roztwór z mleka i sody oczyszczonej (1 szklanka mleka na 1 łyżkę sody). Wilgotną szmatką pocierać delikatnie miejsca szczególnie zabrudzone, a na zakończenie przemyć gąbką nasączoną czystą wodą. Soda oczyszczona do butów zamszowych często stosowana jest również samodzielnie – bez mleka.

 

3. Trudne do usunięcia plamy można usunąć mąką ziemniaczaną z wodą. Można ją przygotować w szybki sposób – do 2 łyżek mąki dodaj 1 łyżkę wody i stwórz papkę. Należy zadbać, aby jej konsystencja była gęsta, ponieważ nakłada się ją tylko na zabrudzone miejsce. Następnie pozostawia do zastygnięcia i skrusza. Pył, który pozostał na bucie, można usunąć za pomocą szczotki z miękkim włosiem.

 

4. Zacieki solne po użytkowaniu butów w zimie łatwo usunąć przy użyciu lekkiego papieru ściernego. Nie należy jednak przesadzać z jego korzystaniem, ponieważ łatwo w ten sposób uszkodzić zamsz.

 

5. Jeżeli mamy do czynienia z niewielkimi zabrudzeniami, można wykorzystać stary, sprawdzony sposób na pielęgnację zamszu – skórkę z chleba. Delikatne pocieranie jej wewnętrzną stroną po powierzchni obuwia usunie lekkie zabrudzenie. Trzeba pamiętać, aby chleb nie był świeży i wilgotny. Najlepiej wykorzystać skórę z pieczywa, które ma już kilka dni.

 

Systematyczne szczotkowanie butów szczotką z miękkim, elastycznym włosiem pozwoli utrzymać zamszowe buty w dobrej kondycji. Warto to robić szczególnie wtedy, gdy buty są mokre lub mają na sobie świeże plamy. Zapobiega się wtedy trwałemu zniszczeniu materiału.


Więcej na temat obuwie sprzątanie pranie
Przeładuj

Trendy na wiosnę 2020 w pigułce. Oto 5 największych hitów, które będziemy nosić tej wiosny

zobacz 01:14