dwa czajniki elektryczne
Flickr/John/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

6 domowych sposobów na usunięcie kamienia z czajnika: cytryna, soda, ocet, cola, ziemniaki i kwasek cytrynowy

dwa czajniki elektryczne
Flickr/John/CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Kamień we wnętrzu czajnika elektrycznego czy tradycyjnego należy systematycznie usuwać (najlepiej co dwa miesiące), ponieważ ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka i działanie sprzętu. Można to zrobić domowym sposobem, wykorzystując produkty spożywcze, które znajdują się w kuchni.

Obierki z ziemniaków

Wywar z kartofli rozpuszcza osad wapienny, dlatego nie warto wyrzucać obierków z ziemniaków przygotowanych na obiad. Aby usunąć kamień z czajnika, trzeba wypełnić go obierkami, zalać wodą i włączyć. Gdy woda zagotuje się, należy ją wymienić na czystą i powtórzyć zabieg, a następnie usunąć zawartość czajnika.

Sok z cytryny

Aby usunąć kamień z czajnika, należy wlać do środka szklankę soku wyciśniętego z cytryny. Po godzinie należy go wylać i opłukać urządzenie. Ten sposób nie wymaga gotowania wody.

Kwasek cytrynowy

Do czajnika należy wsypać zawartość 1 torebki kwasku cytrynowego i wlać wodę do połowy jego wysokości. Miksturę należy zagotować i odstawić 3 godziny.

Soda oczyszczona

Aby usunąć kamień z czajnika, można sięgnąć po sodę oczyszczoną. Do środka urządzenia należy wsypać dwie łyżki sody oczyszczonej i odstawić na 15 minut, pozwalając jej zadziałać. Po upływie kwadransa czajnik trzeba dokładnie umyć. Warto spróbować wyczyścić czajnik wilgotną ściereczką, za pomocą której można rozprowadzić sodę po dnie czajnika.

Ocet

Do czajnika należy wlać połowę szklanki wody i szklankę octu, a następnie uruchomić urządzenie. Po zagotowaniu się mikstury należy pozostawić ją na godzinę we wnętrzu czajnika..

Cola

W celu usunięcia niewielkiego kamienia z czajnika, należy wlać do czajnika szklankę coli, dolać do niej odrobinę wody i zagotować.

 

Po usunięciu kamienia każdym ze sposobów należy bardzo dokładnie wypłukać czajnik i co najmniej trzy razy zagotować w nim czystą wodę. Potem można już bezpiecznie używać sprzętu.


Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22