Ubrania na wieszaku
Image by Lifetimestock.com

Sposoby na zmechacone ubrania – golarka, pumeks, rolka, maszynka

Ubrania na wieszaku
Image by Lifetimestock.com

Pielęgnacja zmechaconych ubrań powinna być bardzo delikatna, by nie pozaciągać materiału ani nie zrobić w nim dziur. Do przywrócenia ubraniom dawnej świetności można wykorzystać specjalną golarkę do ubrań, maszynkę do golenia, rolkę do ubrań czy pumeks.

Elektryczna golarka na zmechacone ubrania

Najprostszą metodą na to, by odnowić zmechacone ubrania, jest użycie elektrycznej golarki. Golarkę można kupić w sklepach z urządzeniami AGD, w hipermarketach czy przez internet. Golarka do ubrań może być na baterie albo mieć zasilanie sieciowe, czyli kabel do gniazdka. Aby nie wyrządzić odzieży szkody, trzeba trochę wprawy, by się posługiwać golarką do ubrań. Jednak po kilku próbach kolejne zabiegi przywracające do stanu używalności zmechacone ubrania będą łatwe, szybkie i efektywne.

Maszynka dosłownie goli zmechacone ubrania

Odcinanie supełków ze zmechaconych ubrań żyletką jest bardzo czasochłonne i nużące, a efekty nie powalają. Natomiast sytuacja zmienia się, gdy w użyciu będzie maszynka do golenia. Dzięki niej można dosłownie ogolić ubrania ze zmechacenia. Należy uważać, by ostrą maszynką nie zrobić dziur w tkaninie i by nie przeciąć żadnych nitek w miejscach łączenia. Maszynka powinna być pozbawiona paska nawilżającego. Podczas golenia zmechacone ubrania powinny być rozłożone i lekko naciągnięte, np. na kolanie. Nie należy też zbyt mocno dociskać maszynki, ponieważ można w ten sposób uszkodzić włókna tkaniny.

Pumeks w rajstopie usuwa supełki ze zmechaconych ubrań

Do usunięcia zmechacenia nadaje się także pumeks. Najlepiej by był drobnoziarnisty, ponadto wcale nie musi być nowy. Należy włożyć go do nogawki rajstop albo podkolanówki czy cienkiej skarpetki i zastosować w miejscach, w których ubrania są zmechacone. Lepiej wybrać inną metodę, gdy supełki powstały na puchatym i bardzo miękkim swetrze, np. z moheru. Pumeks może wtedy pozaciągać te miejsca, które do tej pory wyglądały w porządku.

Więcej na temat modowe know-how style w modzie
Przeładuj

Występ 14-letniej Wiktorii poruszył jurorów "The Voice Kids"! To ona wyra show TVP?

zobacz 00:47