Olejek lawendowy w szklanym pojemniku i świeża lawenda.
ⓒbnorbert3/Fotolia.com

Olejek lawendowy zapobiega rozstępom i zmniejsza ich widoczność

Olejek lawendowy w szklanym pojemniku i świeża lawenda.
ⓒbnorbert3/Fotolia.com

Stosowanie olejku lawendowego na rozstępy pozwala zmniejszyć ich widoczność, rozjaśnia je, a także zapobiega powstawaniu kolejnych. Olejek można kupić w sklepie z produktami naturalnymi lub przygotować go samodzielnie. Mogą stosować go m.in. kobiety w ciąży, które są narażone na pojawienie się rozstępów.

 

Masaż skóry z wykorzystaniem olejku lawendowego nie tylko poprawi jej wygląd, ale też zrelaksuje. Olejki eteryczne zawarte w lawendzie mają bowiem działanie odprężające.

Działanie olejku lawendowego na skórę

Olejek lawendowy ma zastosowanie kosmetyczne i dermatologiczne. Działa on antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Można stosować go w leczeniu chorób skóry: łuszczycy, egzemy, trądziku, opryszczki. Olejek z lawendy przyspiesza także gojenie się ran i zadrapań. Łagodzi też skutki oparzeń słonecznych. Sprawia ponadto, że mniej widoczne stają się rozstępy.

Jak stosować olejek lawendowy, żeby rozjaśnić rozstępy

Za pomocą olejku z lawendy można sprawić, że rozstępy staną się jaśniejsze i mniej widoczne. Pomaga on także zapobiegać pojawieniu się tych nieestetycznych zmian skórnych, np. u kobiet w ciąży oraz osób trenujących na siłowni (wzrostowi masy mięśniowej mogą towarzyszyć rozstępy).

 

W połowie szklanki ciepłej wody rozcieńczamy 5 kropli olejku, następnie smarujemy tą mieszanką skórę. Po posmarowaniu skóry olejkiem, warto na ok. 3-5 minut pozostawić go do wchłonięcia, a jego nadmiar usunąć papierowym ręcznikiem.

 

Zanim wmasuje się olejek w skórę, warto zastosować peeling (np. cynamonowy) i masaż szorstką rękawicą. Po ok. 5 minutach wykonywania delikatnych, okrężnych ruchów, należy polać skórę ciepłą wodą, aby rozszerzyć jej pory. Tak przygotowana skóra łatwiej będzie wchłaniała odżywcze składniki olejku lawendowego.

 

Ponieważ olejek może wywoływać reakcję alergiczną, przed zastosowaniem go na większej partii skóry należy posmarować nim na próbę jej fragment, np. wewnętrzną stronę nadgarstka. Jeśli po 2 godzinach skóra nie będzie zaczerwieniona, nie będzie piekła ani swędziała, olejek lawendowy jest bezpieczny.

Jak zrobić olejek lawendowy

Potrzebne składniki:

  • garść kwiatów lawendy,
  • ok. 150 ml oleju lnianego lub oliwy,
  • słoik o pojemności ok. 200 ml,
  • gaza lub sito,
  • buteleczka z ciemnego (brązowego lub zielonego) szkła.

Olejek lawendowy najlepiej jest przyrządzać ze świeżej lawendy. Jeśli jednak nie ma się do niej dostępu, można wykorzystać kwiaty suszone.

 

Kwiaty wraz z łodyżkami należy jak najciaśniej ułożyć w słoiku o pojemności ok. 200 ml. Słoik należy następnie dopełnić oliwą lub olejem lnianym. Po przykryciu słoika wieczkiem trzeba odstawić go na 7-9 dni w ciepłe miejsce. Po tym czasie odcedza się olej przez gazę lub sito i zlewa do ciemnej buteleczki. Buteleczkę z olejkiem trzeba przechowywać w chłodnym miejscu.

Gdzie kupić olejek lawendowy

Olejek lawendowy można także kupić. Sprzedawany jest w drogeriach, aptekach, sklepach z produktami ekologicznymi i naturalnymi kosmetykami. Łatwo dostępy jest też w sklepach internetowych. Buteleczka zawierająca 50 ml olejku na ogół kosztuje od 25 do 40 zł.

 

Przeładuj

Hotel Paradise. One zrobiły operacje plastyczne: Ania zoperowała nos, a Martyna powiększyła biust... To nie wszystko!

zobacz 01:44