Mężczyzna drapie rękę zaczerwienioną po ugryzieniu owada.
©kanachaifoto/Fotolia.com

Ugryzienie meszki – co należy zrobić? Alergia na ukąszenia i choroba Harara

Mężczyzna drapie rękę zaczerwienioną po ugryzieniu owada.
©kanachaifoto/Fotolia.com

Ugryzienia meszek są dokuczliwe, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości w postaci zaczerwienienia, bólu, obrzęku i swędzenia.

 

W sezonie letnim człowiek jest szczególnie narażony na ukąszenia przez różne owady. Ugryzienia przez meszki nietrudno jest rozpoznać, gdyż na skórze pojawia się charakterystyczny krwawiący ślad wraz z bolesnym obrzękiem.

Ugryzienie meszki – jak leczyć

Po ukąszeniu meszki warto jak najszybciej zastosować domowe sposoby na ukąszenia, gdyż ukąszenie może stać się przyczyną niebezpiecznych dla człowieka stanów zapalnych.

 

Jedna z metod polega na zrobieniu okładu z octu lub sody oczyszczonej. Łyżkę octu/sody oczyszczonej rozpuszcza się w szklance zimnej wody. Gazę nasącza się roztworem i przykłada do uszkodzonej skóry.

 

Zastosowanie ma również okład z cebuli, która działa przeciwbakteryjnie.

 

Dobrym sposobem na zwalczenie zaczerwienienia i obrzęku jest kompres z wapna.

 

Działaniem odkażającym, łagodzącym ból, pieczenie i uciążliwe uczucie swędzenia cechuje się olejek lawendowy, zsiadłe mleko oraz okłady z ziół, zwłaszcza werbeny, tymianku i szałwii.

Alergia na jad meszek

W ślinie meszek znajdują się białka, peptydy i histamina, która najczęściej przyczynia się do powstawania obrzęku i uciążliwego swędzenia. Jednak u ludzi z nadwrażliwością na jad meszek może dojść do ciężkich reakcji alergicznych w postaci wstrząsu anafilaktycznego. Alergia na jad wytwarzany przez meszki jest związana z nieprawidłową, nadmierną reakcją układu immunologicznego na substancje wprowadzane do organizmu wskutek ukąszenia. Występują wtedy nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka oraz bóle i zawroty głowy.

Leczenie alergii na jad meszek

W leczeniu przeciwalergicznym u osób z nadwrażliwością na jad meszek wyróżnia się leczenie przyczynowe oraz objawowe. Pierwsze z nich polega na immunoterapii alergenowej, czyli odczulaniu. Po zastosowanym leczeniu ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej zostaje zredukowane do 10 procent. Drugi sposób leczenia – objawowy, ma na celu łagodzenie stanu zapalnego skóry wokół miejsca ukąszenia. Pierwszym krokiem jest zastosowanie antyalergicznych leków przeciwhistaminowych. Ponadto stosuje się domowe sposoby na zwalczanie nieprzyjemnych dolegliwości.

Harara – choroba wywoływana przez meszki

Zagrożeniem dla człowieka związanym z ugryzieniem przez meszkę jest choroba Harara. Jest to zatrucie organizmu rozwijające się wskutek działania substancji uwalnianych wraz ze śliną owadów. Na rozwój choroby narażone są osoby będące w śpiączce alkoholowej oraz niemowlęta. W niektórych przypadkach może dojść do obrzęku płuc, co staje się przyczyną śmierci.

 

Więcej na temat pierwsza pomoc
Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58