Kobieta ogląda swoje zęby w lustrze.
©RFBSIP/Fotolia.com

Martwy ząb – jak wygląda i czy może boleć?

Kobieta ogląda swoje zęby w lustrze.
©RFBSIP/Fotolia.com

Martwy ząb może być skutkiem urazu fizycznego lub leczenia kanałowego. Zdiagnozowany i wyleczony w odpowiednim czasie może służyć przez całe życie. Często trudno go wykryć, gdyż nie boli i jest niewrażliwy na bodźce. Jednak można go poznać po przebarwieniu i matowej powierzchni.

 

Zdrowie zębów w dużej mierze zależy od tego jak często je myjemy i dbamy o nie oraz od tego, co jemy. Czy nasze pokarmy są bogate w cukry (niekorzystne dla zdrowia), czy też mają minerały i witaminy wzmacniające kondycję zębów.

 

Co to znaczy, że ząb jest martwy?

 

Martwota zęba oznacza, że jego wewnętrzna część – zwana miazgą – jest w stanie rozpadu lub w ogóle jej nie ma. Ten element jest niezwykle delikatną tkanką, która odpowiada za unerwienie i ukrwienie całego zęba. Jej brak oznacza, że w martwym zębie nie ma żadnych nerwów, a co za tym idzie – nie będzie się odczuwać bólu. Martwy ząb nie reaguje na zimno, gorąco ani inne urazy. Jednak – jeśli jego leczenie zacznie się odpowiednio wcześnie i zostanie poprowadzone pomyślnie – ząb pomimo swej martwoty może służyć długie lata.

 

Jak dochodzi do obumarcia zębów?

 

Powodem degeneracji miazgi może być uderzenie (np. w wyniku upadku) lub uraz fizyczny. Takie obrażenie może rozpocząć proces obumierania miazgi. Początkowo może nie być odczuwany żaden ból, jednak z czasem obumierający ząb daje o sobie znać reagując bólem na ciepło lub zimno. Kolejną fazą tego procesu jest ponowny zanik bólu, w momencie gdy miazga jest już martwa. Bardzo ważne, by obserwować ząb, a każdy pojawiający się po urazie ból konsultować z dentystą. Jednak najczęściej do obumierania miazgi dochodzi poprzez nieleczoną zaawansowaną próchnicę, która jest powodowana przez bakterie beztlenowe. Ząb może zostać uśmiercony również w sposób kontrolowany i świadomy – przy leczeniu kanałowym. Ten ostatni sposób obumierania zęba jest oczywiście najbezpieczniejszy, niezbędny do przeprowadzenia leczenia kanałowego i prowadzony pod kontrolą stomatologa.


Martwe zęby są bardzo wrażliwe i kruche. W przypadku obumierania zęba należy niezwłocznie udać się do stomatologa, który po wykonaniu zdjęcia RTG określi stan zagrożenia, stany zapalne i możliwość wystąpienia ropni. Bardzo częstym błędem popełnianym w przypadku martwego zęba jest bagatelizowanie problemu i rezygnacja z wizyty u dentysty, gdy ból ustaje. Przyczyną ustawania bólu jest obumarcie tkanki nerwowej, która przestaje przekazywać informacje o stanie zapalnym. Jednak ból ten może powrócić ze zdwojoną siłą i opuchlizną wynikającą z bakterii gromadzących się w zębie. A wtedy może być już za późno na odratowanie martwego zęba.

 

Leczenie „martwych” zębów

 

Gdy ząb będzie martwy, niezależnie od przyczyny leczy się go kanałowo (endodontycznie). Zabieg ten polega na pozbyciu się martwej tkanki ze środka zęba i oczyszczeniu go w sposób chemiczny i mechaniczny. Pustą przestrzeń zębową wypełnia się materiałami stomatologicznymi, dzięki którym korona powinna być odbudowana. Leczenie kanałowe jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, lecz tyczy się to tylko pierwszych sześciu zębów (od kła do kła). Za resztę należy płacić z własnej kieszeni. Średni koszt takiego zabiegu to ok. 150-200 zł.

 

Jak nie dopuścić do całkowitej martwicy zęba?

 

Podczas codziennej pielęgnacji i mycia zębów warto przeglądać swoją jamę ustną i w przypadku, gdy zauważymy ząb, który wyraźnie różni się od innych, należy skonsultować to ze stomatologiem. Martwy ząb zazwyczaj jest bardziej szary i matowy. Staje się kruchy i wrażliwy. W miejscu jego kontaktu z dziąsłami mogą pojawiać się jeszcze ciemniejsze przebarwienia.

Więcej na temat ból zęba Zęby
Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17