Brudne trampki
Pixabay/efes/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak wyprać buty: skuteczne porady

Brudne trampki
Pixabay/efes/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Obuwie, szczególnie to na co dzień, jest narażone na zabrudzenia. Jak wyprać buty, aby nadać im świeżość i schludny wygląd, jednocześnie ich nie niszcząc? Czasami wystarczy użyć wody z mydłem. Nie zapominajmy również o problemie nieprzyjemnego zapachu butów. Zwykle jest to powód, by od razu wrzucić je do pralki – a to błąd.

 

Pranie butów można podzielić na dwa rodzaje: pranie ręczne oraz za pomocą pralki. Oba sposoby są skuteczne i przy użyciu odpowiednich środków usuną niechciane zabrudzenia z powierzchni obuwia. Niestety istnieje ryzyko, że buty podczas prania ulegną zniszczeniu – szczególnie w pralce.

Jak prać buty ręcznie – buty sportowe

Ręczne pranie butów zajmuje dużo czasu, jednak jest bezpieczniejsze dla obuwia niż pranie w pralce. Potrzebujesz miski, wody z mydłem, gąbki i odrobiny wybielającej pasty do zębów (w przypadku białych butów sportowych).

 

  • Jeżeli masz sznurowane buty, wyjmij sznurowadła i wrzuć je do miski z wodą, aby się pomoczyły.
  • Namocz gąbkę i wycieraj nią zewnętrzną stronę buta. Nie zapominaj o podeszwach.
  • Po wytarciu butów gąbką wytrzyj je suchą szmatką.
  • Jeżeli pierzesz białe buty sportowe (np. adidasy), warto aby na koniec czyszczenia użyć wybielającej pasty do zębów, która zniweluje żółte lub szare plamy na powierzchni obuwia.
  • Wypierz sznurówki, wyjmij je z miski i wyciśnij nadmiar wody. Gdy wyschną, możesz je znów założyć na wyczyszczone i suche już buty.

Jak wyprać buty ręcznie – buty skórzane

Postępuj podobnie jak w przypadku butów sportowych – użyj wody z mydłem, dokładnie przetrzyj je z zewnątrz i wytrzyj do sucha. Aby utrzymać dobrą kondycję materiału skórzanego, należy na koniec wypastować je wazeliną lub specjalną pastą do butów.

Jak wyprać buty ręcznie – buty z płótna

Buty z płótna (na przykład tenisówki) wypierz za pomocą letniej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Sznurówki powinny pomoczyć się w tym roztworze, a samo obuwie należy delikatnie umyć za pomocą szmatki. Jeżeli chodzi o szybko brudzącą się gumową podeszwę, możesz użyć odrobiny wybielającej pasty, jak w przypadku butów sportowych. Wypierz sznurówki, wyjmij je z misy i wyciśnij nadmiar wody. Gdy wyschną, możesz je znów założyć na wyczyszczone już i suche buty.

Jak wyprać buty ręcznie – buty zamszowe

1. Na buty zamszowe należy szczególnie uważać ze względu na ich delikatną, zewnętrzną powierzchnię. 2. Wypierz je ręcznie za pomocą roztworu mleka i sody oczyszczonej (1 szklanka mleka i 1 łyżka sody).

buty wytrzyj z kurzu i delikatnie przecieraj szmatką, nasączaną w roztworze.

3. Gdy skończysz prać buty, oczyść je za pomocą gąbki z czystą wodą.

4. Gdy obuwie wyschnie wyszczotkuj je za pomocą szczotki z miękkiego, naturalnego włosia.

Jak wyprać buty w pralce?

Jeżeli uważasz, że buty wymagają prania w pralce (nieprzyjemnie pachnące buty, mocno zabrudzone od środka, plamy trudne do usunięcia ręcznie), należy:

  • Przed wrzuceniem butów do pralki usunąć z nich sznurówki i wkładki.
  • Pralkę nastawić na krótki czas prania – maksymalnie na 30 minut oraz na niską temperaturę - 30 stopni Celsjusza.
  • Wybrać niskie obroty (400 obrotów na minutę) oraz zrezygnować z wirowania.
  • Zabezpieczyć buty przed obijaniem się o siebie (obuwie włożyć oddzielnie do worków na pranie lub po prostu starych poszewek na jaśki).
  • Po wypraniu dokładnie wysuszyć buty. Można to zrobić za pomocą suszarki do włosów.

 

Nie decyduj się na pranie w pralce obuwia zamszowego i skórzanego, ponieważ może to zniszczyć strukturę ich materiału (pęknięcia, zmatowienie). Jeżeli decydujesz się na tę opcję tylko ze względu na przykry zapach, spróbuj zastosować najpierw sodę oczyszczoną. Wsyp ją do każdego buta i odstaw na całą noc. Do rana przykry zapach zniknie.


Więcej na temat sprzątanie pranie
Przeładuj

Czy Julia Wieniawa i Viki Gabor rywalizują ze sobą?!

zobacz 01:34