pan w koszuli i musze
Pixabay/SplitShire/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak usunąć plamy z potu za pomocą sody i spirytusu?

pan w koszuli i musze
Pixabay/SplitShire/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Na pocenie się człowiek nie ma większego wpływu, ponieważ jest to odruch bezwarunkowy, który zapobiega przegrzaniu organizmu w czasie wysokich temperatur. Pot wpływa niekorzystnie na wygląd i stan ubrań. Istnieją jednak sposoby, które pomogą pozbyć się plam z potu.

 

Przed zastosowaniem danej metody warto wykonać próbę na mało widocznym miejscu.

 

Spirytus i ocet na plamy z potu

Do większości typów tkanin można wykorzystać roztwór wody i spirytusu przygotowany w proporcjach 1 do 1. Plamę z potu należy przecierać szmatką zamoczoną w takim roztworze. Po tej czynności ubranie trzeba przepłukać w letniej wodzie i uprać jak zazwyczaj.

 

Na plamy z potu na kolorowych ubraniach wykonanych z wełny i bawełny stosuje się roztwór z octu i wody. Do jego przygotowania wykorzystuje się 3 łyżki octu i litr wody. Plamę należy przecierać szmatką zwilżoną tym roztworem, potem wypłukać i uprać.

Amoniak na żółte plamy z potu

Tkaniny syntetyczne można oczyścić wodą z amoniakiem i wodą utlenioną w proporcjach 1 do 1. Amoniak można zamienić na sodę oczyszczoną. Miejsca z plamami z potu należy przecierać szmatką nasączoną tym roztworem, a potem pozostawić na 15 minut. Po tym czasie ubranie trzeba ręcznie wypłukać, a następnie uprać w pralce.

 

Białe i bawełniane ubrania można oczyścić roztworem z pół litra wody z łyżeczką mydła i amoniaku, który trzeba wcierać w poplamione miejsce. W takim stanie należy pozostawić ubranie na kwadrans. Następnie trzeba wyprać odzież ręcznie, a na koniec w pralce.

Soda, cytryna i woda utleniona na plamy z potu

Na plamy z potu na jedwabnych ubraniach stosuje się sodę oczyszczoną. Poplamione miejsce należy przecierać szmatką zwilżoną w roztworze z pół litra wody i łyżki sody. Drugą czystą ściereczką trzeba zetrzeć plamę i niezwłocznie wysuszyć ubranie. Istnieje możliwość przecierania plam na jedwabnych tkaninach benzyną.

 

Plamy z potu na białych ubraniach usuwa się mieszanką wody utlenionej i zwykłej wody w proporcjach 1 do 1. Plamę należy natrzeć taką miksturą i pozostawić na kwadrans. Potem konieczne będzie wypłukanie ubrania i upranie w pralce.

 

Sok z cytryny trzeba nanieść na plamę i położyć ubranie na zewnątrz w słońcu, aby wyschło. Po upływie kilku godzin należy sprać sok z cytryny, pod którym nie powinno być już żadnych plam z potu.

 

W walce z plamami z potu pomocna może też być pasta do mycia zębów. Należy wetrzeć odrobinę pasty w poplamione miejsce przy użyciu szczoteczki. Po tej czynności ubranie trzeba uprać w pralce.

Więcej na temat pranie usuwanie plam
Przeładuj

Kto pierwszy powiedział "kocham"? Oliwia czy Łukasz ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia"? Zdradzili, jak wyglądała ta wyjątkowa chwila

zobacz 01:32