mysz w mieszkaniu
©Irina K./Fotolia

Sposoby na najczęstszego domowego szkodnika - mysz

mysz w mieszkaniu
©Irina K./Fotolia

Wiele osób ma spory problem z tym, jak wreszcie pozbyć się myszy, gdy nie pomagają klasyczne pułapki. Można wypróbować  elektryczne urządzenia odstraszające, a jeśli nic nie pomaga -  zaprosić do domu deratyzatora.

Dlaczego trzeba pozbyć się myszy z domu

Myszy, miłe i sympatyczne w kreskówkach, na żywo stanowią prawdziwą, trudną do opanowania plagę. Żyją w stadach i są bardzo płodne, nasza domowa populacja może się więc błyskawicznie powiększyć. Są wszystkożerne, niezwykle odporne i łatwo przystosowują się do zmiennych warunków otoczenia, doskonale radzą sobie nawet w sytuacjach ekstremalnych, jak życie w kopalni czy chłodni. Szczególnie dokuczliwe stają się, gdy na dworze robi się chłodniej i gromadami szukają cieplejszego kąta. Niszczą wszystko na swej drodze (podłogi, meble, ubrania), roznoszą szkodliwe dla ludzi pasożyty i choroby (salmonella, leptospiroza), zanieczyszczają jedzenie.

Jak pozbyć się myszy - nieinwazyjne sposoby na eliminację domowych szkodników

Najważniejszym krokiem jest zabezpieczenie mieszkania przed wtargnięciem myszy - zagipsowanie szczelin w ścianach, listwach, elewacji, uszczelnienie wszelkich futryn w drzwiach i oknach, okolic kanalizacji, rur gazowych, zabezpieczenie cieniutkich ścianek. Już na etapie budowy warto pomyśleć o montażu w stropie drucianych przegród. Musimy bardzo uważać na wnoszone przez nas z zewnątrz kosze czy pojemniki, w których myszy lubią się schować. Trzeba chować wszelkie resztki żywności i zabezpieczać śmieci. Walkę z myszami można wygrać rozkładając w szafach woreczki z lawendą czy spleśniałe połówki cytryn, które je odstraszą. Odstraszająco działają też zapachy liści pomidora, oleandra, mięty, rumianku, dziewanny. Olejkami z nich można nasączyć waciki i porozkładać w domu. Najlepszym sposobem na myszy jest kot, jeśli nie mamy swojego, zawsze warto wypożyczyć go od sąsiadów lub znajomych.

Gdy delikatne sposoby zawodzą - jak pozbyć się myszy

Gdy delikatne sposoby zawodzą, warto kupić modne ostatnio elektryczne odstraszacze, emitujące praktycznie niesłyszalne dla ludzkiego ucha dźwięki uciążliwe dla myszy. Popularne są wciąż tradycyjne drewniano-metalowe pułapki z kawałkiem sera czy kiełbasy, humanitarne chwytacze, pułapki z lepem, pułapki-dźwignie prowadzące mysz prosto do głębokiego wiaderka. Odchodzi się już od stosowania trutek, gdyż długi czas działania może doprowadzić do zgonu myszy w niedostępnym dla nas miejscu, co wywoła przykry zapach. Złapane myszy trzeba zawsze zabezpieczyć przed wyrzuceniem bądź spalić, żeby nie zarazić zwierząt domowych lub ciekawskich dzieci. W razie niepowodzenia zawsze można zgłosić się do specjalisty deratyzatora.

Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04