Uczucie pragnienia to sygnał odwodnienia organizmu. Nie powinniśmy do niego dopuszczać. Musimy dbać o wypijanie płynów małymi łykami, powoli, w regularnych odstępach czasu.

Reklama

Bez wody niemożliwy jest prawidłowy rozwój i funkcjonowanie żywych organizmów. Woda nawilża, oczyszcza i filtruje organizm, i poprawia jego funkcjonowanie. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien spożywać codziennie od 1,5 do 2 litrów wody. Lepsza jest woda naturalna, mineralna niż gazowana.

Jak pić wodę?

Wodę pijemy małymi łyczkami, powoli, co chwilę, aby lepiej nawodnić organizm. Ludzkie nerki są w stanie wydalić w ciągu godziny maksymalnie 1,2 litra wody. Nie wolno więc przyjmować jednorazowo większych dawek płynów. Najlepiej rozpocząć dzień od szklanki wody z cytryną, która usunie nagromadzone w nocy toksyny. Sama woda nie neutralizuje szkodliwych toksyn, ale umożliwia to nerkom. Kontrola ilości przyjmowanych płynów jest możliwa dzięki piciu wody z butelek lub sportowych bidonów (nie zawsze liczymy szklanki). Picie wody przed snem może utrudniać zasypianie i zakłócać sen, a mitem jest twierdzenie, że dzięki temu przyspieszamy metabolizm. Osoba nie żyjąca zbyt intensywnie ani nie będąca na diecie nie musi obsesyjnie uzupełniać płynów ani elektrolitów. W trakcie wysiłku fizycznego czy na siłowni dobrze jest nawadniać organizm samodzielnie wykonanym napojem izotonicznym z wody i 100% soku z cytryny w proporcji 1:1 z dodatkiem odrobiny soli kuchennej lub alpejskiej.

Ile wody wypijać?

Dzienne spożycie wody determinują płeć, aktywność fizyczna, dieta, choroby, temperatura otoczenia. Przyjmowana ilość płynów obejmuje także zupy, naturalne soki, owoce, warzywa, a nie tylko butelkowaną wodę mineralną. Zalecane jest wypijanie 30 ml wody na każdy posiadany kilogram ciała.

Przedawkowanie wody

Czy można przedawkować ilość spożywanych płynów? Taki stan jest niezwykle rzadki, gdyż ciało utrzymuje właściwy bilans wodny, usuwając wszystko co zbędne. Nie poleca się jedynie picia większych ilości wód smakowych, które zawierają dużo cukru, substancji konserwujących oraz smakowych i zbędnych kalorii. U maratończyków po obciążających treningach i długotrwałym wysiłku fizycznym zbyt dużo płynów może wywołać rozrzedzenie krwi.

Zobacz także

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama