Rozsypane goździki
Flickr/Sabine07/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Goździki na ból zęba: domowe sposoby na ból zęba

Rozsypane goździki
Flickr/Sabine07/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Najskuteczniejszą metodą walki z bólem zębów jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Gdy jednak nie ma takiej możliwości, a środki przeciwbólowe są nieskuteczne, można spróbować pomóc sobie domowymi metodami – goździki na ból zęba zadziałają kojąco i antyseptycznie, czyli odkażająco.

 

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z bólem zęba - od alkoholowych płukanek poprzez jodynę, napary z ziół, płukanki z osolonej wody, okłady z lodu, mieszaninę czosnku, cebuli i soli po kompresy z octu. Goździki na ból zęba stosowane są najczęściej, ponieważ okazują się najskuteczniejszą domową metodą.

 

Ta niepozorna przyprawa swoje uśmierzające ból właściwości zawdzięcza zawartej w niej substancji, jaką jest eugenol. Posiada on właściwości antyseptyczne (odkażające) oraz znieczulające. Metody stosowania goździków na ból zęba:

  • Można przez kilka minut ssać lub żuć jedno/dwa ziarna goździka. Ból powinien ustąpić zaraz po tym, jak eugenol zacznie działać.
  • Ziarna goździka można również rozetrzeć i powstałym proszkiem smarować bolące miejsce.
  • Dobrze sprawdza się także olejek goździkowy. Należy wymieszać go z oliwą lub z jakimkolwiek innym olejem i taką mieszaniną nacierać okolice bolącego zęba.

 

Należy jednak pamiętać, że domowymi metodami możemy ukoić ból zęba jedynie na jakiś czas, zanim dotrzemy do stomatologa. Nie mogą one zastąpić niezbędnej w takim przypadku wizyty w gabinecie stomatologicznym. 

Więcej na temat ból zęba zioła
Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00