ziarna gorczycy
©akulamatiau/Fotolia

Właściwości i zastosowanie gorczycy białej i czarnej

ziarna gorczycy
©akulamatiau/Fotolia

Gorczyca jest rośliną z gatunku kapustowatych. Ziarna gorczycy mają gorzki smak i są bezzapachowe. W medycynie ziarna gorczycy znajdują zastosowanie m.in. jako wkład do zdrowotnych materaców oraz poduszek.

 

Gorczyca znana jest od lat jako jedno z drogocennych naturalnych lekarstw. Do spożywania wykorzystuje się jedynie nasiona gorczycy, które przypominają małe kuleczki i mają gorzkawy smak. Gorczyca jest głównym składnikiem musztardy, dodaje się ją także do ogórków konserwowych albo grzybów. Zmielone ziarna gorczycy dodaje się zwykle do sosów bądź masła. Dzięki właściwościom antybakteryjnym gorczyca zapobiega zbyt szybkiemu psuciu się potraw.

 

Istnieją dwie odmiany gorczycy: biała i czarna. Gorczyca biała jest odmianą łagodniejszą, czarna gorczyca ma ostrzejszy smak.

 

Właściwości lecznicze gorczycy białej:

  • wspomaga trawienie;
  • pomocna przy odchudzaniu – pęcznieje w żołądku, dając tym samym uczucie sytości na długi czas;
  • wzmacnia system odpornościowy;
  • okłady z gorczycy na klatkę piersiową pomagają przy atakach astmy;
  • zapobiega ospałości oraz depresji;
  • zwalcza niestrawność, wzdęcia i nadkwasotę;
  • pomocna przy zwalczaniu choroby stawów i bólów mięśni.

Właściwości lecznicze gorczycy czarnej:

  • działa antybakteryjnie;
  • obniża ciśnienie krwi;
  • okłady z gorczycy czarnej pomagają na: zapalenie korzonków nerwowych, nerwobóle, stany zapalne i bóle gardła.

Gorczycę czarną stosuje się głównie w postaci okładów i plastrów. Plastry oraz maści rozgrzewające wykonuje się z oleju i olejku gorczycowego destylowanych z wodą.

 

Zaleca się, aby nie przykładać okładów z gorczycy na zbyt długo ze względu na jej silne działanie – gorczyca powoduje zaczerwienienie skóry, swędzenie i pieczenie, a czasem może doprowadzić nawet do martwicy.

Zastosowanie gorczycy w medycynie

Oprócz zastosowania gorczycy w maściach oraz plastrach, gorczyca stosowana jest także jako wkład do materaców oraz poduszek leczniczych. Medycyna naturalna uznaje, że gorczyca ma działanie promieniujące, które jest pomocne przy leczeniu bólów reumatycznych. Dodatkowo może pomagać usunąć zmęczenie, bóle stawów, zwalczać problemy z zasypianiem. Jednak takie działanie gorczycy nie zostało potwierdzone naukowo.

Gorczyca jako afrodyzjak

Gorczyca już w starożytności została uznawana za niezwykły afrodyzjak. Ziarnka gorczycy często podawane były młodym małżeństwom – miały one zapewnić udane pożycie małżeńskie oraz wspomagać płodność.

 

Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04