Kwitnące forsycje na świeżym powietrzu.
©nobelbunt/Fotolia.com

Forsycja - przeciwwirusowe, przeciwzapalne i odmładzające właściwości rośliny

Kwitnące forsycje na świeżym powietrzu.
©nobelbunt/Fotolia.com

Forsycja to krzew o niewielkich żółtych kwiatach, które mają działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Hamując działanie wolnych rodników, opóźniają starzenie się organizmu i chronią przed nowotworami. Nalewka z forsycji lub napar z jej kwiatów to zdrowy dodatek do deseru.

 

Forsycja to krzew ozdobny, który kwitnie bardzo wcześnie, bo w marcu lub kwietniu. Jest jednak odporny na przymrozki. Ma charakterystyczne, niewielkie żółte kwiaty. Co ciekawe, liście pojawiają się na nim dopiero po zakwitnięciu kwiatów.

 

Antywirusowe działanie forsycji

 

Forsycja jest bogata w rutynę, znaną jako witaminę C. Zawiera prawie 1% tego związku chroniącego przed przeziębieniem. Jego źródłem są kwiaty. Antywirusowe działanie rośliny zapewniają także saponiny trójterpenowe. Można je wykorzystać przy stanach zapalnych, zakażeniach grzybiczych lub bakteryjnych. Oprócz tego saponiny zwiększają ilość soku żołądkowego oraz żółci. Aktywizują wchłanianie składników pokarmowych z jelit i pobudzają wydzielanie śluzu.

 

Przeciwalergiczne działanie kwiatów forsycji

 

Krzew forsycji zawiera kwercetyny, które działają przeciwalergicznie i przeciwzapalnie, ponieważ hamują produkcję histaminy. Lignany i flawonoidy także zmniejszają odczyny i reakcje uczuleniowe. Ponadto związki te, wykorzystując mechanizm hamowania lipooksygenazy i cyklooksygenazy prostaglandynowej, leczą stany zapalne.

 

Właściwości odmładzające

 

Forsycja ma w swoim składzie kwasy fenolowe, które mają właściwości przeciwutleniające i spowalniające działalność wolnych rodników. Dzięki temu spowalniane są procesy starzenia się organizmu. Warto wiedzieć, że kwasy fenolowe mają także zdolność hamowania rozwoju nowotworów i powstawania związków mutagennych. Kwiaty rośliny pozytywnie wpływają na włókna elastynowe i kolagenowe. Pozwala to na zachowanie gładkiej i jędrnej skóry. Oprócz tego forsycja ma korzystny wpływ na stawy i inne tkanki organizmu ludzkiego, Opóźnia bowiem ich starzenie.

 

Napar z forsycji

 

Leczniczy napar ze świeżych bądź suszonych kwiatów forsycji można przygotować samodzielnie. Wystarczy zaparzyć ich garść w filiżance wody pod przykryciem przez około 20 minut. Tak przyrządzona herbatka ma działanie rozkurczowe,przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz obniżające poziom cukru we krwi. Można nią przemywać podrażnione oczy.

 

Nalewka z forsycji

 

Nalewka z forsycji to również doskonałe panaceum na dolegliwości.

 

Składniki:

  • 10 dkg świeżych kwiatów,
  • 0,5 l wódki.

 

Kwiaty należy zalać alkoholem i pozostawić na 14 dni, wstrząsając co 3 dni. Po odcedzeniu jest gotowa do spożycia.

Więcej na temat nowotwór napoje choroby wirusowe
Przeładuj

Doda ostro komentuje postawę Kingi i Agaty Dudy w sprawie aborcji! Dawno tak mocno się nie wzburzyła

zobacz 01:54