Egzema to nieinfekcyjne zapalenie skóry o podłożu alergicznym (atopowe zapalenie skóry) lub niealergicznym. Najczęściej pojawia się na nadgarstkach, między palcami w zgięciach kolan i łokci. Dzięki właściwej pielęgnacji skóry z egzemą można złagodzić uporczywe dolegliwości.

Reklama

Kosmetyki do skóry z egzemą

Skóra z egzemą wymaga troski, ponieważ cechuje ją duża wrażliwość, bolesność i uporczywy świąd. Aby złagodzić dolegliwości przede wszystkim należy rozpocząć leczenie dermatologiczne. Pielęgnacja powinna być jedynie kuracją wspierającą. Z dostępnych w drogeriach i aptekach preparatów wybierzmy te zawierające składniki natłuszczające, nawilżające, kojące i przyspieszające regenerację i złuszczanie naskórka. Pomogą w tym substancje takie jak: pantenol, alantoina, kwas hialuronowy, witamina E, mocznik, kwas mlekowy, gliceryna i euceryna. Dobranie odpowiedniego kosmetyku jest szczególnie trudne u osób, które cierpią na egzemę z przyczyn alergicznych, dlatego zwracajmy uwagę na to czy dany kosmetyk posiada atesty oraz jest hipoalergiczny, czy nie zawiera barwników ani substancji zapachowych. Kosmetyki dla skóry z egzemą powinny być pozbawione agresywnych składników takich jak retinol czy alkohol. Pamiętajmy też o ochronie przed słońcem, jego nadmiar może zaogniać zmiany skórne. Przesadne moczenie skóry również nasila objawy. Najlepiej, aby kąpiel była krótka z użyciem letniej wody i żeli z olejkami. Regularne kąpiele zmiękczają naskórek i minimalizują zakażenia. Potem bardzo ważne jest aby dokładnie nawilżyć i natłuścić skórę.

Egzema – naturalne sposoby na pielęgnację skóry

Natura oferuje wiele składników, dzięki którym można w przyjemny sposób niwelować przykre skutki egzemy. Są to, m.in.:

  • Olej konopny, olej arganowy, olej kokosowy – nacieranie miejsc zmienionych chorobowo odrobiną olejku przyniesie ulgę oraz natłuści łuszczący się naskórek, ponadto oleje te przyspieszają regenerację oraz działają przeciwbakteryjnie.
  • Płatki owsiane – kąpiele: dodanie do wody dwóch łyżeczek drobno zmielonych płatków działa łagodząco, ponadto garść płatków zawinięta w ściereczkę lub kawałek gazy może być użyta jak mydło. Taka kuracja podziała kojąco oraz złuszczająco. Zawarte w płatkach aminokwasy pobudzą produkcję kolagenu, który odpowiada m.in. za odpowiednie nawilżenie skóry.
  • Mleko krowie – zimne okłady z mleka łagodzą podrażnienia i swędzenie oraz pomagają w leczeniu sączących się ran. Mieszamy mleko z kostkami lodu i odstawiamy na chwilę (3-4 minuty), po czym moczymy w nim płatek kosmetyczny, odsączamy i przykładamy do skóry na 2 minuty. Bierzemy świeży płatek, również moczymy i trzymamy na skórze przez 10 minut.
  • Zioła – picie oraz przecieranie skóry naparami ziół takich jak szałwia lekarska, rumianek, nagietek i mniszek lekarski zwiększy odporność organizmu oraz złagodzi podrażnienia wywołane egzemą.

Reklama

Pamiętajmy, że zła dieta i stres nasilają objawy problemów skórnych, dlatego unikajmy zawartych w pożywieniu konserwantów i sztucznych barwników. Ograniczmy też alkohol i używki. Zadbajmy o wypoczynek i relaks.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama