młoda kobieta paląca e-papierosa przy oknie
©alexshalamov/Fotolia.com

E-papieros jako środek na uzależnienie fizyczne i psychiczne od nikotyny

młoda kobieta paląca e-papierosa przy oknie
©alexshalamov/Fotolia.com

E-papierosy są częstym środkiem wykorzystywanym w nikotynowej terapii zastępczej. Zaspokajają głód nikotynowy, pozwalając na zrezygnowanie z palenia tradycyjnych papierosów zawierających substancje rakotwórcze.

E-papieros jest niepalnym, nowoczesnym urządzeniem elektronicznym. Umożliwia on zrezygnowanie z palenia tytoniu i zastąpienie go inhalacją oczyszczonej nikotyny. Niewątpliwą zaletą papierosów elektronicznych w porównaniu z tradycyjnymi jest brak smolistych substancji o działaniu rakotwórczym.

E-papieros jako środek na nikotynowy nałóg

E-papierosy zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Zdaniem specjalistów są one skutecznym sposobem na rzucenie palenia, zwłaszcza dla osób, które nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez codziennych rytuałów związanych z tym nałogiem. Po elektroniczne papierosy sięgają również osoby, które chcą rozstać się z paleniem, a inne metody nikotynowej terapii zastępczej, takie jak: gumy do żucia, plastry, inhalatory, okazały się nieskuteczne. Uważa się, że e-papierosy są środkiem na dwa typy uzależnienia od nikotyny, czyli uzależnienie fizyczne i psychiczne. To drugie odnosi się do wszystkiego, co bezpośrednio wiąże się z paleniem, a więc: otwieranie paczki, wyjmowanie papierosa, zapalanie go, wdychanie i wydychanie dymu oraz samo zajmowanie rąk i trzymanie papierosa w dłoniach. E-papieros nałogowemu palaczowi pozwala na:

  • zaspokojenie głodu nikotynowego,
  • dalsze praktykowanie rytuałów związanych z paleniem.

Ponadto, e-papierosy imitują dym oraz smakują jak zwykłe papierosy. Ich zaletą dla wielu palaczy jest możliwość zakupu liquidów (olejków) o różnych smakach.

E-papieros - czy jest szkodliwy?

Tradycyjne papierosy zawierają bardzo dużą ilość związków chemicznych, w tym wiele szkodliwych dla zdrowia. W ich składzie występują m.in. substancje o właściwościach rakotwórczych. Liquid, którym wypełnia się e-papierosa i, który jest odparowywany w trakcie jego palenia jest pozbawiony tych szkodliwych związków. Dzięki temu stosowanie papierosów elektronicznych nie powoduje emisji substancji smolistych. E-papierosy są skuteczną terapią zastępczą w rzucaniu palenia, jednak ich stosowanie wciąż budzi wiele kontrowersji. Wszyscy lekarze są jednak zgodni, że nie ma papierosów zupełnie bezpiecznych, ale można wybrać tzw. mniejsze zło. W porównaniu z tradycyjnymi papierosami, te elektroniczne nie wpływają szkodliwe na układ krążenia. Należy mieć jednak na uwadze, że brakuje jednoznacznych badań dotyczących wpływu elektronicznych papierosów na organizm tzw. biernych palaczy, czyli osób (zwłaszcza dzieci) znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu palącego.

Chcesz rzucić palenie? Połącz ze sobą różne metody na rzucenie palenia

Eksperci są zdania, że najbardziej efektywnym sposobem na rzucenie palenia jest połączenie ze sobą różnych metod walki z nałogiem. Stosowanie e-papierosów jest skutecznym środkiem na poradzenie sobie z głodem nikotynowym, który pojawia się na początku drogi w rzucaniu palenia. Następnie należy stopniowo rezygnować z palenia, wykorzystując przy tym plastry lub gumy o niskiej zawartości nikotyny.

Więcej na temat uzależnienia
Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13