dziurawiec
Pixabay/AKuptsova/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Dziurawiec poprawia nastrój

dziurawiec
Pixabay/AKuptsova/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Dziurawiec nazywany także zielem świętojańskim ma szerokie zastosowanie lecznicze. Roślina przeciwdziała depresji i poprawia nastrój.

Jak wygląda dziurawiec?

Jest to wysoka roślina, dorastająca do 30-70 cm wysokości. Posiada sztywną, rozgałęziającą się w górnej części łodygę. Kiedy przyjrzysz się lepiej liściom, zauważysz na nich drobne dziurki, które są zbiorniczkami zawierającymi olejek lotny. Roślinę możemy spotkać w porze letniej, od czerwca do września. Jeśli chcesz zebrać dziurawiec, zetnij jego górną część kwiatów, zostawiając około 1/3, pamiętaj aby nie ścinać przekwitniętych pędów.

Zastosowanie dziurawca na chandrę i depresję

Dziurawiec można spotkać przede wszystkim na łąkach. Swoje zastosowanie lecznicze posiada dzięki kilku substancjom, jest bogaty w ksantony i flawonoidy, czyli źródła antyoksydantów. Spożywanie rośliny działa uspokajająco, dlatego stosuje się ją szczególnie, kiedy nie kontrolujemy emocji i kiedy mamy zaburzoną równowagę nerwową. Swoje zastosowanie znalazł również w stanach depresyjnych. Badania udowodniły, że obecna w dziurawcu hiperycyna jest odpowiedzialna za działanie przeciwdepresyjne, gdyż hamuje rozkład neuroprzekaźników, między innymi serotoniny. Zbyt mała jej ilość w organizmie powoduje zły nastrój, przygnębienie i lęki. Najskuteczniej działają wyciągi z dziurawca, czyli tabletki, kapsułki i nalewki, ponieważ hiperycyna doskonale rozpuszcza się w alkoholu i oleju.

Jak przygotować lekarstwo z dziurawca na chandrę i depresję?

Nalewka z dziurawca

Jeśli chcesz zastosować nalewkę z dziurawca, 10 dag pąków liści rośliny zalej 0,5 l spirytusu. Lekarstwo przechowuj w ciemnym miejscu, a po około 2 tygodniach przecedź. Pij jedną łyżeczkę dziennie. Napój działa uspokajająco, wzmacniająco i poprawia samopoczucie.

 

Herbata z dziurawca

 

Do herbaty z dziurawca potrzebnych ci będzie 25 g ziół. Zalej je dwiema szklankami gorącej wody i zostaw pod przykryciem na 15 minut. Napar pij po pół szklanki 3 razy dziennie. Herbata ma działanie uspokajające i wzmacniające. Ponadto pobudza trawienie i apetyt.

Przeciwwskazania do stosowania dziurawca

Preparaty zawierające dziurawiec zmniejszają skuteczność innych przyjmowanych leków. Przed zastosowaniem zioła należy skonsultować się z lekarzem. Poza tym, nie stosuj dziurawca w trakcie terapii skojarzonej z interferonem i innymi środkami przeciwnowotworowymi. Ponadto nie wolno stosować dziurawca w leczeniu zakażeń wirusem HIV, a także z wybranymi środkami antykoncepcyjnymi. Dziurawiec poprzez obecność czerwonego barwnika – hiperycyny jest wrażliwy na światło słoneczne. Spożywając Zioło Świętojańskie, wystrzegaj się promieni UV, aby się nie poparzyć. 

 

Więcej na temat problemy psychiczne zioła
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05