dziurawiec
Pixabay/AKuptsova/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Dziurawiec poprawia nastrój

dziurawiec
Pixabay/AKuptsova/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Dziurawiec nazywany także zielem świętojańskim ma szerokie zastosowanie lecznicze. Roślina przeciwdziała depresji i poprawia nastrój.

Jak wygląda dziurawiec?

Jest to wysoka roślina, dorastająca do 30-70 cm wysokości. Posiada sztywną, rozgałęziającą się w górnej części łodygę. Kiedy przyjrzysz się lepiej liściom, zauważysz na nich drobne dziurki, które są zbiorniczkami zawierającymi olejek lotny. Roślinę możemy spotkać w porze letniej, od czerwca do września. Jeśli chcesz zebrać dziurawiec, zetnij jego górną część kwiatów, zostawiając około 1/3, pamiętaj aby nie ścinać przekwitniętych pędów.

Zastosowanie dziurawca na chandrę i depresję

Dziurawiec można spotkać przede wszystkim na łąkach. Swoje zastosowanie lecznicze posiada dzięki kilku substancjom, jest bogaty w ksantony i flawonoidy, czyli źródła antyoksydantów. Spożywanie rośliny działa uspokajająco, dlatego stosuje się ją szczególnie, kiedy nie kontrolujemy emocji i kiedy mamy zaburzoną równowagę nerwową. Swoje zastosowanie znalazł również w stanach depresyjnych. Badania udowodniły, że obecna w dziurawcu hiperycyna jest odpowiedzialna za działanie przeciwdepresyjne, gdyż hamuje rozkład neuroprzekaźników, między innymi serotoniny. Zbyt mała jej ilość w organizmie powoduje zły nastrój, przygnębienie i lęki. Najskuteczniej działają wyciągi z dziurawca, czyli tabletki, kapsułki i nalewki, ponieważ hiperycyna doskonale rozpuszcza się w alkoholu i oleju.

Jak przygotować lekarstwo z dziurawca na chandrę i depresję?

Nalewka z dziurawca

Jeśli chcesz zastosować nalewkę z dziurawca, 10 dag pąków liści rośliny zalej 0,5 l spirytusu. Lekarstwo przechowuj w ciemnym miejscu, a po około 2 tygodniach przecedź. Pij jedną łyżeczkę dziennie. Napój działa uspokajająco, wzmacniająco i poprawia samopoczucie.

 

Herbata z dziurawca

 

Do herbaty z dziurawca potrzebnych ci będzie 25 g ziół. Zalej je dwiema szklankami gorącej wody i zostaw pod przykryciem na 15 minut. Napar pij po pół szklanki 3 razy dziennie. Herbata ma działanie uspokajające i wzmacniające. Ponadto pobudza trawienie i apetyt.

Przeciwwskazania do stosowania dziurawca

Preparaty zawierające dziurawiec zmniejszają skuteczność innych przyjmowanych leków. Przed zastosowaniem zioła należy skonsultować się z lekarzem. Poza tym, nie stosuj dziurawca w trakcie terapii skojarzonej z interferonem i innymi środkami przeciwnowotworowymi. Ponadto nie wolno stosować dziurawca w leczeniu zakażeń wirusem HIV, a także z wybranymi środkami antykoncepcyjnymi. Dziurawiec poprzez obecność czerwonego barwnika – hiperycyny jest wrażliwy na światło słoneczne. Spożywając Zioło Świętojańskie, wystrzegaj się promieni UV, aby się nie poparzyć. 

 

Więcej na temat problemy psychiczne zioła
Przeładuj

Doda zdradziła nam, gdzie odbędzie się druga edycja koncertu "Artyści przeciw nienawiści"

zobacz 00:49