Mężczyzna myje zęby
© Photographee.eu/Fotolia.com

Czy naturalne domowe metody wybielania zębów są bezpieczne?

Mężczyzna myje zęby
© Photographee.eu/Fotolia.com

Białe zęby to możliwy do uzyskana efekt pod warunkiem, że naturalny kolor kości nie jest ciemny lub żółty. Pamiętajmy, że zęby można wybielić tylko do poziomu ich pierwotnego koloru. Stosując domowe metody można uszkodzić szkliwo i doprowadzić do nieprzyjemnej nadwrażliwości zębów oraz osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Przeprowadzenie wybielania u stomatologa jest opcją najbezpieczniejszą, ale również najdroższą - wybór należy do nas.

Białe zęby – przyczyny przebarwień

Przyczyn przebarwień powstających na zębach jest wiele. Ma na to wpływ niewłaściwa higiena jamy ustnej, niektóre leki (np. stosowanie preparatów zawierających żelazo), picie kawy, czerwonego wina, barwiących soków, palenie papierosów oraz uwarunkowania genetyczne. Osoby z naturalnie żółtą kością zębów niestety nie wybielą ich metodami domowymi, w tym przypadku możliwe jest to jedynie przy użyciu specjalistycznych zabiegów. Pamiętajmy również, że zęby, które są martwe nie ulegają procesom wybielającym i naturalne sposoby z pewnością nie zadziałają, tu również konieczna jest pomoc stomatologa.

Wybielające działanie soku z cytryny

Sok z cytryny rozjaśnia przebarwienia na skórze, więc dlaczego nie miałby sobie poradzić z tymi na zębach? Działanie soku z cytryny na szkliwo przez dłuższy czas – a więc podczas płukania nim jamy ustnej i wcierania w zęby może osłabiać szkliwo powodując większą podatność zębów na próchnicę. Warto też zaznaczyć, że sok z cytryny nie radzi sobie z przebarwieniami na zębach tak dobrze jak z tymi na skórze.

Wybielające działanie oleju kokosowego

Ssanie oleju kokosowego ma wielu zwolenników. Oprócz działania oczyszczającego jamę ustną podobno prowadzi również do delikatnego wybielenia zębów. Ta metoda nie uszkodzi szkliwa, można ją wypróbować ponieważ jest bezpieczna. Łyżkę oleju należy ssać na czczo przez około 30 minut, po czym olej należy wypluć. Wykonywanie tej czynności może przynieść rezultat wybielający dopiero po systematycznym stosowaniu przez minimum 2 -3 miesiące.

Białe zęby – węgiel leczniczy, skórka od banana sól i soda oczyszczona

Szorowanie zębów rozgniecionym węglem leczniczym, solą czy sodą oczyszczoną może doprowadzić do poważnych uszkodzeń szkliwa oraz tkanek miękkich w jamie ustnej. Sól ma działanie kwasotwórcze, a kwaśne pH to doskonałe warunki dla rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Soda i węgiel usuwają zanieczyszczenia z powierzchni zębów w sposób mechaniczny (można to przyrównać do tarcia powierzchni zębów papierem ściernym), co niestety może doprowadzić do ścierania szkliwa, nadmiernej wrażliwości zębów oraz większej podatności na przebarwienia. Popularnym sposobem wybielania zębów jest także pocieranie ich skórką od banana. Nie ściera szkliwa, a dzięki bogactwu witamin i minerałów delikatnie oczyszcza zęby i wybiela je.

 

Podane tu sposoby na naturalne wybielanie zębów mogą być bardzo szkodliwe. Dlatego, jeżeli zależy nam na pięknym a przede wszystkim zdrowym uśmiechu warto wybrać się w tym celu do specjalisty oraz stosować dostępne w aptekach preparaty. Pamiętajmy również o właściwej higienie jamy ustnej, dokładnym, regularnym szczotkowaniu zębów, używaniu nici dentystycznej oraz płynu do płukania, oraz wizytach kontrolnych u dentysty.


Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49