Kobieta uśmiecha się
Flickr/Andres Rodriguez/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Czy wybielanie zębów sodą jest bezpieczne?

Kobieta uśmiecha się
Flickr/Andres Rodriguez/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Domowe sposoby na wybielanie zębów to soda, cytryna czy skórka od banana. Jednak nie wszystkie są bezpieczne i warte stosowania. Soda może nawet zniszczyć szkliwo.

Czym wybielić zęby?

Pierwszym i podstawowym krokiem w pielęgnacji zębów pod kątem wybielania jest wybór odpowiedniej pasty do zębów. Zawierają one coraz więcej substancji ściernych i dzięki temu skuteczniej usuwają osad, znajdujący się na zębach. Na rynku dostępnych jest wiele innych produktów, które mogą nam pomóc w uzyskaniu śnieżnobiałego uśmiechu – od płukanek, przez żele, nitki dentystyczne, po nawet specjalnie zaprojektowane szczoteczki do mycia zębów. A co, jeśli samo mycie zębów nie wystarcza? Wiele osób sięga po domowe metody wybielania zębów. W podobny sposób co wybielająca pasta do zębów działa powszechnie znany, domowy sposób – soda oczyszczona.

Soda – pomaga czy szkodzi?

Soda oczyszczona jest substancją o właściwościach silnie abrazyjnych, czyli działa na nasze zęby jak papier ścierny. Usuwając osad nazębny, jednocześnie ściera szkliwo. Wybielanie zębów sodą sprawia, że zęby stają się słabsze, mniej odporne na próchnicę, a dodatkowo jeszcze szybciej ponownie się przebarwiają. Warto zwrócić uwagę na podobną, domową metodę – wybielanie sokiem z cytryny. Zawiera on silne kwasy, które rozpuszczają szkliwo, przez co również przynoszą więcej szkody, niż oczekiwanych, „śnieżnobiałych” efektów.

 

Mimo tylu dostępnych środków, wiele osób nadal chętnie sięga po domowe, mało bezpieczne i mało skuteczne metody wybielania zębów. Warto zastanowić się, czy oszczędzanie na sprawdzonych, ogólnie dostępnych środkach jest rzeczywiście tańsze, gdyż możemy później więcej wydać na wizyty u stomatologa, chcąc naprawić szkody wyrządzone domowym eksperymentowaniem.


Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04