stetoskop i zioła w miseczce w kształcie serca
© Comugnero Silvana/Fotolia.com

Domowe sposoby na bronchit. Jak leczyć zapalenie oskrzeli?

stetoskop i zioła w miseczce w kształcie serca
© Comugnero Silvana/Fotolia.com

Domowe sposoby na zapalenie oskrzeli to przede wszystkim metody na usprawnienie oddychania. Choroba układu oddechowego, zwana też bronchitem, polega na zapaleniu błony śluzowej oskrzeli. Żadne domowe sposoby nie zastąpią wizyty u lekarza.

Objawy zapalenia oskrzeli

Do głównych objawów zapalenia oskrzeli należą:

 • katar,
 • stan podgorączkowy,
 • ból gardła,
 • ból stawów i mięśni,
 • gorączka,
 • kaszel z odkrztuszaniem,
 • duszności,
 • oddech przypominający świszczenie,
 • trudności z oddychaniem,
 • ból głowy,
 • ból w klatce piersiowej.

Bronchit prowadzi do ogólnego osłabienia organizmu.

Leczenie bronchitu, czyli zapalenia oskrzeli

Wizyta u lekarza jest niezbędna w przypadku zapalenia oskrzeli. Chorobę leczy się antybiotykoterapią (jeśli doszło do zakażenia bakteryjnego). W przypadku zakażenia wirusowego, nie ma takiej konieczności. Wtedy stosuje się lekarstwa przeciwgorączkowe, ułatwiające odkrztuszanie i rozrzedzające zalegającą wydzielinę. Domowe sposoby mogą wesprzeć specjalistyczne leczenie.

Domowe sposoby leczenia zapalenia oskrzeli

Rezygnacja z nikotyny. W znacznym stopniu efektywność leczenia zwiększa rzucenie palenia. W 90-95% przypadków, przyczyną przewlekłego stanu choroby jest palenie tytoniu. Nałogowe palenie powoduje nieodwracalne zmiany w płucach. Im krócej trwa uzależnienie, tym większa szansa na pełny powrót do zdrowia. Po 5 latach od rzucenia papierosów ryzyko nowotworu płuc maleje o połowę, a po 10 latach spada do takiego samego poziomu jak u osób niepalących.

 

Ograniczenie biernego palenia. Nie tylko palenie tytoniu ma wpływ na leczenie zapalenia oskrzeli. Sam kontakt z dymem papierosowym utrudnia powrót do zdrowia.

 

Nawadnianie organizmu. Duże ilości płynów rozrzedzają śluz, co ułatwia jego odkrztuszanie. W czasie zapalenia oskrzeli należy wypijać dziennie 4-6 szklanek ciepłych płynów lub zwykłej wody. Nie należy pić alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę, bo działają moczopędnie, przez co organizm traci wodę.

 

Picie mleka. Szklanka mleka dziennie zmniejsza ryzyko przewlekłego zapalenia oskrzeli. Ta metoda jest szczególnie polecana palaczom, którzy nie chcą zrywać z nałogiem, a chcieliby zminimalizować ryzyko pojawienia się bronchitu.

 

Olej kokosowy. Pomóc w leczeniu bakteryjnego zapalenia oskrzeli może zamiana tłuszczów wykorzystywanych w kuchni na olej kokosowy, który w 50% składa się z proimmunologicznego kwasu laurynowego, który ma silne działanie antybakteryjne. W okresie jesienno-zimowym ma to także duże znaczenie w profilaktyce.

 

Nawilżanie powietrza. Ciepłe i mocno nawilżone powietrze ułatwia rozrzedzanie zalegającej wydzieliny i odkrztuszanie. Warto stosować specjalne nawilżacze lub zostawiać otwarte drzwi do łazienki po kąpieli.

 

Inhalacje. Wlanie do miski gorącej wody, pochylenie się nad nią, przykrycie głowy ręcznikiem i oddychanie parą przez 5-10 minut pomoże w rozwodnieniu śluzu. Powtarzanie tego zabiegu kilka razy w ciągu dnia wzmocni działanie leków wykrztuśnych.  

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli pomimo zastosowania domowych metod kaszel nie ustępuje po upływie 7 dni, występuje gorączka, trudności z oddychaniem lub osoba chora jest w podeszłym wieku – niezbędna jest konsultacja lekarska.  


Więcej na temat ból gardła choroby wirusowe
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30