zapach czosnku
©Dani Vincek/fotolia

Jak usunąć zapach czosnku?

zapach czosnku
©Dani Vincek/fotolia

Wieczorem lub podczas choroby warto wspomóc organizm naparem z lipy o właściwościach napotnych, dzięki któremu odpowiedzialne za przykry zapach substancje zostaną usunięte przez pory skóry.

Krępujący zapach

Zabicie zapachu czosnku z ust nie jest prostą sprawą, gdyż potrafi się on utrzymywać nawet przez 72 godziny. Najlepiej jeść go wspólnie z osobami, z którymi planuje się spędzenie czasu, aby nie czuć się skrępowanym i nie zrazić nikogo do siebie intensywną wonią tej aromatycznej przyprawy. Za przykry zapach odpowiedzialna jest allicyna, której ludzki organizm nie metabolizuje. Związek ten krąży po ciele i jest wydalany przez pory skóry oraz drogi oddechowe.

Zmniejszenie intensywności aromatu czosnku

Surowy czosnek ma intensywny zapach, ale obróbka termiczna znacznie go łagodzi. Smażony, pieczony czy gotowany pozostaje pyszny, a czuć go mniej intensywnie. Ciekawym rozwiązaniem może być także kiszenie ząbków czosnku obranych z twardej łupiny. Czosnek można kisić w zakręcanych słoikach, w roztworze z kiszonych ogórków. Po miesiącu można przełożyć czosnek do mniejszych słoiczków i zalać je świeżym roztworem z odrobiną soku z cytryny.

Jak zabić zapach czosnku?

Po wyjątkowo czosnkowym posiłku warto żuć natkę pietruszki, listki selera, estragonu, lubczyku, mięty, ziarenka kawy, goździki lub ziarna jałowca. Zapach surowego czosnku skutecznie neutralizują jabłka, zawierające enzym unieszkodliwiający brzydko pachnące związki siarki. Do popicia najlepsza będzie zielona herbata oraz sok z cytryny, który niszczy zawartą w czosnku allinazę. Można przyrządzić napój z wody, łyżki miodu, wcisnąć sok z całej cytryny i pić bez ograniczeń. Dobrym antidotum jest też tłuste mleko, które neutralizuje związki siarkowe.

Napar z lipy

Jeśli chcemy dodatkowo wspomóc organizm w pozbyciu się niechcianej woni czosnku, postawmy na kwiat lipy o właściwościach napotnych. Najlepiej wypić ziołową herbatkę tuż przed wieczorną kąpielą i usunąć allicynę przez pory skóry. Gotowe herbatki są dostępne w aptekach lub łatwe do samodzielnego przygotowania: wystarczy zalać wrzątkiem 3 łyżki zebranych kwiatów i zaparzyć je przez 10 minut.

Jak usunąć zapach czosnku z dłoni?

W sprzedaży dostępne są specjalne stalowe mydełka neutralizujące zapach związków siarki. Wystarczy potrzeć takim mydłem dłonie pod wodą. Podobny efekt da pocieranie stalowej łyżki. Naturalnymi neutralizatorami zapachu czosnku z dłoni są też cytryna, ocet i sól. Warto natrzeć nimi dłonie, a następnie umyć mydłem i spłukać.


Więcej na temat medycyna naturalna
Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41