dziewczyna z katarem
Image by LifetimeStock.com

Wodnisty katar pojawia się zazwyczaj wczesną wiosną lub jesienią, kiedy są największe wahania temperatury. Katar pojawia się, kiedy dochodzi do zapalenia błon śluzowych. Domowe sposoby na wodnisty katar to napary z ziół, inhalacje z olejków eterycznych, maść kamforowa i moczenie stóp w wodzie z solą.

Napary z ziół na wodnisty katar

Napary z ziół pomogą zwalczyć uporczywy katar. Mają właściwości przeciwzapalne. Inhalacje ziołowe udrażniają zatkany nos, a tym samym ułatwiają oddychanie. Przygotuj zioła, takie jak rumianek, szałwia, lipa, po czym przełóż je do głębokiej misy. Zalej wrzątkiem, głowę umieść nad wodą i zakryj ją ręcznikiem. Staraj się głęboko wdychać nosem unoszącą się z misy parę przez 15-20 minut.

Inhalacje z olejków eterycznych na wodnisty katar

Olejki eteryczne także przynoszą ulgę dla nosa. Wystarczy, że litr wody zagotujesz, po czym dodasz do niej kilka kropli różnych olejków eterycznych, np. eukaliptusowego i sosnowego. Zdejmij garnek z ognia, głowę umieść nad gorącą wodą, zakryj ją ręcznikiem i zacznij wdychać nosem unoszącą się parę. Inhalacje z olejków eterycznych ułatwią oddychanie.

Moczenie stóp w wodzie z solą na wodnisty katar

Wieczorem, najlepiej przed położeniem się do łóżka zagotuj 1-2 litry wody, przelej do głębokiej misy, po czym dodaj do niej 2-3 łyżki soli kuchennej. Do gorącej wody włóż dwie stopy (rób to delikatnie i powoli, by się nie poparzyć) i trzymaj do przestygnięcia naparu, czyli przez około 15-20 minut. Woda z solą pomoże zwalczyć uporczywy i dokuczliwy katar.

Nasmarowanie stóp i klatki piersiowej maścią kamforową z dodatkiem spirytusu

Przed pójściem spać nasmaruj dokładnie stopy i klatkę piersiową maścią kamforową z dodatkiem spirytusu. Takie połączenie rozgrzeje organizm, a tym samym ułatwi oddychanie. 

Więcej na temat przeziębienie zioła Katar