czosnek
Flickr/Isabel Eyre/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pozbądź się suchego kaszlu naturalnymi metodami

czosnek
Flickr/Isabel Eyre/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Suchy kaszel to reakcja obronna układu oddechowego. Aby pozbyć się go szybko i skutecznie, wykorzystaj zioła i nawilżanie powietrza. Suchy kaszel odejdzie w zapomnienie.

Przyczyny suchego kaszlu

Suchy kaszel to wynik podrażnionej błony śluzowej. Przyczyn suchego kaszlu może być wiele – od niebudzących większego niepokoju infekcji, przeziębienia, przez choroby serca, nawet po pierwsze objawy nowotworu. Suchy kaszel mogą wywoływać także niektóre leki.

Objawy związane z suchym kaszlem

Suchy kaszel jest bardzo charakterystyczny, bowiem przypomina świst. Podczas odkaszlania w jamie ustnej nie gromadzi się wydzielina. W zależności od nasilenia suchy kaszel utrudnia lub uniemożliwia choremu normalne funkcjonowanie.

Leczenie suchego kaszlu

  • nawilżanie powietrza i inhalacje

Zacznij od nawilżenia pomieszczenia, w którym przebywasz. Jednym ze sposobów jest rozwieszenie na grzejnikach mokrych ręczników. Nieocenione pozostają inhalacje. Jeśli nie posiadasz profesjonalnego sprzętu, nic straconego – użyj miski bądź termosu z gorącą wodą, dodaj kilka kropel olejku eterycznego (doskonale sprawdzi się tymiankowy, eukaliptusowy lub rozmarynowy), a następnie pochyl się i wdychaj powietrze. Zamiast olejku, możesz również użyć suszonych ziół – szałwii czy rumianku.

Jedną z najprostszych i zarazem bardzo skutecznych metod pozbycia się suchego kaszlu pozostaje inhalacja z soli, którą wsypuje się do wrzątku. Wdychamy ją kilkanaście minut lub do momentu, aż woda stanie się letnia.

 

  • syropy na bazie ziół

Podrażnienie błon śluzowych doskonale łagodzi przegotowana woda z miodem i cytryną. Pamiętaj jednak, by temperatura wody nie wynosiła więcej niż 70 stopni, ponieważ we wrzątku miód traci swoje dobroczynne właściwości. W połączeniu z cytryną, gorącą wodą i miodem bardzo dobrze sprawdzi się wywar z siemienia lnianego. Cytryna przyda się do przyrządzenia kolejnego naturalnego syropu – po wymieszaniu z oliwą przyniesie ulgę podrażnionym błonom śluzowym. Jeśli nie masz pod ręką cytryny, wykorzystaj czosnek – nie bez przyczyny nazywany naturalnym antybiotykiem (zwróć uwagę, by nie kupić chińskiego, który może być niebezpieczny dla zdrowia ze względu na brak jakichkolwiek standardów przy uprawie – jest o wiele większy niż polski i praktycznie cały biały, zaś czosnek polski ma fioletowe zabarwienie na łuskach). Z pomocą przyjdzie również syrop sosnowy, który przyrządza się z młodych pędów sosny (najlepiej wybierać te krótsze, ponieważ zawierają więcej soku). Docenianą od tysięcy lat rośliną jest imbir. W połączeniu z wodą, miodem lub syropem malinowym sprawdzi się doskonale. Znajdź sposób idealny dla siebie.

 

Zdrowy rozsądek podpowiada, kiedy suchy kaszel można zwalczać samemu, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza. Jeśli masz suchy kaszel dopiero od niedawna, możesz śmiało wypróbować powyższe techniki. Ważne, żeby nie przesadzić z ilością olejków oraz częstotliwością inhalacji. W przypadku, gdy suchy kaszel jest przewlekły, skonsultuj problem z lekarzem.


Więcej na temat ból gardła przeziębienie
Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49