Sucha skóra łokci
© milanmarkovic78/Fotolia.com

Ratunek na suche i szorstkie łokcie – banan, oliwa z oliwek, kawa

Sucha skóra łokci
© milanmarkovic78/Fotolia.com

Suche łokcie to problem związany z niewłaściwą pielęgnacją, złą dietą lub chorobami, np. niedoczynnością tarczycy. Szorstka, łuszcząca się i przebarwiona skóra na łokciach potrzebuje regeneracji, złuszczenia i nawilżenia. Domowe zabiegi z banana, oliwy z oliwek lub kawy pomogą odzyskać gładką i nawilżoną skórę na łokciach.

 

Łokcie narażone są na przesuszenia, urazy i otarcia, dlatego skóra na łokciach ma skłonność do rogowacenia. Problem chropowatej i swędzącej skóry często pojawia się zimą, ponieważ łokcie łatwo się odmrażają.

Efekt „brudnych łokci”

Efekt „brudnych łokci” pojawia się, gdy skóra jest mocno wysuszona i ma tendencję do pękania. Jest wtedy szara, brunatna lub ma siny kolor i może wyglądać jak brudna. Sposobem, aby pozbyć się tego efektu jest regularne nawilżanie i złuszczanie łokci. Efekt „brudnych łokci” może pojawić się także latem. Skóra na łokciach szybciej reaguje na promienie słoneczne niż pozostałe partie ciała, dlatego łokcie są ciemniejsze i wyglądają jak brudne. Można zapobiec temu nieestetycznemu efektowi, stosując krem z większym filtrem. Warto też zbadać i usunąć przyczyny zdrowotne.

Przyczyny suchej skóry na łokciach

Przyczyną suchej skóry na łokciach często są odmrożenia lub podłoże genetyczne. Negatywny wpływ na kondycję skóry mają także kosmetyki i środki chemiczne, które mają bezpośredni kontakt ze skórą, np. proszek do prania lub płyn do płukania. Drażniąco mogą też działać substancje zapachowe zawarte w perfumach i chlorowana woda w basenie. Problemem może być także zła dieta – picie poniżej 1 l wody dziennie lub zbyt mała ilość tłuszczów nienasyconych bądź żelaza w posiłkach. Suche łokcie mogą być związane z chorobami, które wymagają interwencji dermatologicznej, np. egzema, atopowe zapalenie skóry, niedoczynność nadnerczy, łuszczyca, problemy z tarczycą, cukrzyca lub żółtaczka typu C (HCV).

Domowe sposoby na szorstkie łokcie

Szorstką skórę na łokciach i kolanach nawilżą i zregenerują systematycznie wykonywane domowe zabiegi z banana, oliwy z oliwek lub kawy.

  • Oliwa z oliwek

Ciepłe okłady z oliwy z oliwek nawilżą nawet mocno przesuszoną skórę. Do przygotowania takiego okładu należy przelać oliwę do dwóch miseczek i włożyć do nich łokcie. Zabieg powinien trwać ok. 10 minut. Najlepiej wykonywać go 3 razy w tygodniu. Po 2–3 tygodniach skóra będzie widocznie poprawiona i można wówczas zmniejszyć częstotliwość zabiegów do jednego razu tygodniowo.

  • Peeling z kawy

Suchą i szorstką skórę można zregenerować stosując domowe peelingi złuszczające. Skóra na łokciach jest odporna na szorowanie, dlatego nie trzeba obawiać się podrażnień. Dużą ilość świeżej kawy należy zalać wrzątkiem i zostawić do ostygnięcia. Kiedy napar jest całkowicie zimny, można odlać wodę i przełożyć fusy do miseczki. Następnie należy dodać oliwę z oliwek, która natłuści i ujędrni skórę. Peeling kawą można powtarzać dwa razy w tygodniu. Po każdej zakończonej kuracji skórę warto posmarować kremem natłuszczającym lub gęstym masłem do ciała (np. masłem shea), który wzmocni działanie peelingu i przyspieszy efekty.

  • Banan

Maseczka z banana dogłębnie nawilży i odżywi nawet mocno przesuszoną skórę łokci. Do przygotowania maseczki należy zmiksować pół banana i dodać dwie łyżki kefiru. Kefir zadziała rozjaśniająco i ujędrniająco. Maskę należy nałożyć na wymagającą regeneracji skórę i owinąć gazą na ok. 20 minut.


Więcej na temat pielęgnacja ciała
Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58