mężczyzna je
©pressmaster/fotolia

Sprawdzone metody na przejedzenie

mężczyzna je
©pressmaster/fotolia
Ziołowe napary, ruch lub masaż, a także ocet jabłkowy i wódka z pieprzem czy czerwone wino pomogą na przejedzenie. Skutecznie zadziałają też kompot z suszu oraz siemię lniane do picia.

Ziołowe napary stosowane w przejedzeniu

Sposobem na przejedzenie u dziecka i u dorosłego jest wypicie naparu ziołowego lub zwykłej herbaty. Jeśli dolegliwości nie są silne, wystarczy wypić kubek herbaty, żeby się ich pozbyć. Jednak jeśli objawy przejedzenia są mocno uciążliwe, należy sięgnąć po napar z mięty pieprzowej, dzikiej róży, herbatę z dodatkiem imbiru lub cynamonu, napar z majeranku czy kopru włoskiego. Zioła te przyspieszają trawienie i działają rozkurczająco, a np. mięta, koper włoski i rumianek pospolity działają oprócz tego wiatropędnie. Dolegliwości zmniejszą się i szybciej miną po wypiciu naparu z ziół. Szczególnie dokuczliwe objawy przejedzenia się to:
  • uczucie pełności,
  • nudności,
  • ból brzucha,
  • ból w prawym boku,
  • zgaga,
  • odbijanie,
  • wzdęcia,
  • ból głowy,
  • biegunka.

Alkohol i ocet jabłkowy na przejedzenie

Aby pozbyć się dolegliwości związanych z przejedzeniem, można wypić kieliszek wódki z pieprzem lub lampkę czerwonego wina. Można wypić zwykłą wódkę z dodatkiem pieprzu, gorzką żołądkową albo ziołową. Wybór ziołowych trunków jest szeroki, ale pomocne przy przejedzeniu są te, które mają ok. 40% alkoholu. Jeśli chodzi o wino na przejedzenie, to należy wybierać wytrawne lub półwytrawne. Niewielka dawka alkoholu przyspieszy trawienie, pobudzając do pracy jelita. Bólu brzucha, nudności i uczucia pełności pomoże pozbyć się też mikstura z wody i octu jabłkowego. Należy 1 łyżkę octu dodać do 1 szklanki ciepłej wody i wypić. Można osłodzić napój łyżką miodu.

Ruch i masaż brzucha na przejedzenie

Ruch na świeżym powietrzu to zawsze polecany sposób na przejedzenie. Świeże powietrze dotleni organizm i pozytywnie wpłynie na samopoczucie i nudności. Spacer zwiększy też przemianę materii i spali trochę kalorii. Nie należy jednak uprawiać sportu bezpośrednio po jedzeniu. Z większym wysiłkiem należy poczekać około 2 godzin po obiedzie. Jeśli ból i mdłości są silne na tyle, że spacer wydaje się być niemożliwy, można poprawić pracę jelit masażem. Delikatne, koliste ruchy bez uciskania pobudzą do działania układ trawienny. Efekty powinny być widoczne już po kwadransie. 

Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04