woda z cytryną
©Africa Studio/fotolia

Naturalne sposoby na zaparcia: siemię lniane, śliwki, truskawki

woda z cytryną
©Africa Studio/fotolia

Domowe sposoby na przeczyszczenie jelit to siemię lniane, śliwki lub truskawki. Należy pamiętać, że z domowych sposobów można korzystać wyłącznie wtedy, kiedy zaparcia są problemem chwilowym.

Domowe sposoby na przeczyszczenie jelit 

 • Suszone śliwki na przeczyszczenie jelit

Suszone śliwki są doskonałym sposobem na zaparcia. Zawierają więcej błonnika od śliwek surowych, dzięki czemu wspomagają perystaltykę jelit. Błonnik w przewodzie pokarmowym wchłania wodę, a tym samym zwiększa objętość masy kałowej i przyspiesza eliminację niestrawionych resztek. Kilka suszonych śliwek zostaw na noc w przegotowanej wodzie, po czym rano je zjedz.

 • Maślanka i kefir na zaparcia

Na przeczyszczenie jelit stosuje się produkty mleczne takie jak: kefir, jogurt czy maślankę. Pomagają one w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania jelit.

 • Kiszona kapusta na przeczyszczenie

Kapusta zawiera duże ilości błonnika, a smak zawdzięcza fermentacji, w której biorą udział żywe bakterie. Poprawiają one trawienie i dostarczają witaminy B. Jeśli masz problem z zaparciami, możesz też wypijać szklankę soku z kapusty raz dziennie na czczo.

 • Jabłka pomagają zwalczyć lekkie zaparcia

Jabłka są pomocne przy lekkich zaparciach, utrzymujących się od 3 do 4 godzin, gdyż zawierają duże ilości błonnika.

 • Siemię lniane na oczyszczenie jelit

Nasiona lnu, czyli siemię lniane, pęcznieje w jelicie grubym, a tym samym przyspiesza ruchy robaczkowe i ułatwia wypróżnienie się. Należy wsypać 2-3 łyżki zmielonego lnu do szklanki, zalać ciepłą wodą i odstawić na 2-3 godziny. Najlepiej napój pić przed snem, a rano organizm oczyści się bez problemu.

 • Buraki korzystnie wpływają na zaparcia

Buraki są stosowane w chorobach nerek i w otyłości, gdyż są bogate w błonnik. Jednego buraka zetrzyj na tarce, dodaj łyżkę zmielonego kminku, łyżeczkę oleju i szczyptę soli. Całość ze sobą wymieszaj i najlepiej zjedz na czczo. Poprawę zauważysz już po kilku dniach.

 • Kawa na poranne wypróżnienie

Kawa wypita rano powinna pomóc przy zaparciach, gdyż ma właściwości przeczyszczające.

 • Szklanka wody z cytryną ureguluje pracę jelit

Woda z cytryną – codziennie rano wypijaj na czczo szklankę gorącej wody z odrobiną soku z cytryny bądź z miodem. Napój korzystnie wpływa na zaparcia.

 • Kasze działają oczyszczająco na jelita

Kasze zawierają błonnik pokarmowy, który bogaty jest w ligninę, celulozę i hemicelulozę. Usuwają skutecznie zaparcia, a dodatkowo obniżają przyrost masy ciała. Aby pozytywnie wpłynęły na organizm trzeba zjadać od 25 g do 30 g dziennie.

 • Bromelina w truskawkach poprawia trawienie

Truskawki zawierają bromelinę – enzym ułatwiający trawienie. Są źródłem błonnika pokarmowego, który reguluje pracę przewodu pokarmowego i ułatwia wydzielanie toksyn. Truskawki mają działanie przeczyszczające i moczopędne.

 • Zioła na zaparcia

Zioła także korzystnie wpływają na pracę jelit, przede wszystkim rumianek, mięta, melisa, kminek, lukrecja i glistnik. Nie można ich stosować zbyt długo, gdyż organizm szybko się do nich przyzwyczaja, a to spowoduje rozregulowanie zdolności metabolicznych.


Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41