Kobieta chłodzi się chłodnym nawiewem z wiatraka.
©DragonImages/stock.adobe.com

Do naturalnych metod łagodzenia objawów nadpotliwości można zaliczyć dietę. Sposób odżywiania znacząco wpływa na funkcjonowanie całego organizmu w tym również gruczołów potowych. Produkty wysoko przetworzone i tzw. śmieciowe jedzenie mogą sprzyjać nadmiernej potliwości.


Przyczyn nadpotliwości jest bardzo wiele, m.in. mogą ją powodować choroby, które prowadzą do nadaktywności systemu termoregulacyjnego organizmu. Przed podjęciem prób leczenia nadmiernego pocenia na własną rękę należy najpierw udać się do lekarza. Być może zdiagnozowanie i terapia schorzenia pierwotnego przyczyni się do minimalizacji, a nawet całkowitej redukcji problemów z nadmiernym poceniem.


Dieta i higiena przy nadmiernej potliwości


Przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania z pewnością wpłynie pozytywnie na pracę gruczołów potowych. Ważne jest, aby w jadłospisie uwzględniać przede wszystkim błonnik, warzywa i owoce oraz rezygnować z produktów wysoko przetworzonych, bogatych w cukier i fast foodów. Warto też maksymalnie ograniczyć ostre przyprawy i kofeinę. Tego rodzaju błędy żywieniowe nie tylko sprzyjają nadmiernej produkcji potu, ale również wzmagają jego nieprzyjemną woń.


Oprócz diety ważna jest codzienna higiena, przy czym warto wiedzieć, że bardzo gorące prysznice i kąpiele pobudzają gruczoły potowe do wzmożonej pracy, z tego względu najlepiej myć się w wodzie chłodnej lub ciepłej. W czasie wycierania skóry trzeba też pamiętać, aby nadmiernie jej nie pocierać, ale delikatnie osuszać. Tarcie może również zwiększać dolegliwości związane z nadmierną potliwością.


Zioła na nadpotliwość


Niedogodności związane z nadmiernym poceniem się można znacznie zredukować za pomocą ziół, np.:

  • szałwii lekarskiej, która działa ściągająco oraz normalizuje proces pocenia,
  • melisy – wykazuje ona właściwości uspokajające dzięki czemu może redukować jedną z przyczyn nadmiernej potliwości, czyli stres,
  • pokrzywy, która reguluje gospodarkę wodną organizmu i przyspiesza wydalanie toksyn,
  • skrzypu polnego, wspomagającego pracę nerek i działającego moczopędnie,
  • rumianku regulującego pracę gruczołów potowych.


Napary z ziół należy przyjmować zgodnie z zaleceniami zawartymi na opakowaniach. W celu uzyskania pożądanych rezultatów ważne jest ich długotrwałe i systematyczne stosowanie.