kobieta podczas masażu
Image by LifetimeStock.com

Bolące plecy – jak ukoić ból naturalnymi metodami?

kobieta podczas masażu
Image by LifetimeStock.com

Bolące plecy są nieprzyjemną dolegliwością i mogą sprawiać trudności w realizacji codziennych obowiązków. Przyczyną bolących pleców może być ich nadwyrężenie, np. podczas dźwigania ciężkich przedmiotów albo częste przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej.

Bolące plecy – naturalne metody na uporczywy ból

Bolące plecy, najczęściej w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, mogą wywołać trudności w wykonywaniu podstawowych czynności. Odczuwany ból niekiedy nie pozwala na schylanie i prostowanie się. Na szczęście, dokuczliwy ból można ukoić domowymi, naturalnymi metodami.

Zimne okłady i masaż na bolące plecy

Zimne okłady tak samo jak ciepłe przynoszą ukojenie w przypadku bolących pleców. Na bolący odcinek kręgosłupa przyłóż okłady z lodu. Dodatkowo możesz poprosić znajomego lub partnera o masaż bolącego odcinka pleców, który powinien trwać nie krócej niż 10 minut.

Ciepłe okłady na bolące plecy

Ciepłe okłady pomagają pozbyć się bólu pleców i rozluźnić mięśnie. Do miseczki wsyp 1-2 torebeczki ryżu i w takiej postaci wstaw do mikrofalówki. Po 1-2 minutach wyjmij ryż i rozsyp ziarna na wcześniej przygotowany ręcznik. Całość dokładnie zawiń i przyłóż na bolące plecy. W takiej pozycji pozostań przez 20-30 minut. Ciepłe okłady najlepiej wykonywać tuż przed snem.

Ćwiczenia na bolące plecy

Ćwiczenia są świetnym pomysłem, by pozbyć się bólu pleców. Wystarczy, że raz dziennie położysz się na brzuchu, a plecy będziesz starać się wygiąć do tyłu najmocniej jak tylko potrafisz. Dzięki tej gimnastyce rozciągniesz mięśnie i uśmierzysz bóle pleców.

Gorąca kąpiel na bolące plecy

Do gorącej wody dodaj kilka kropel olejków eterycznych, soli do kąpieli lub wcześniej zaparzonego naparu z rumianku. Ciepła woda z rumiankiem ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego kąpiel nie tylko rozluźni mięśnie, ale złagodzi też ból kręgosłupa.

Odpoczynek na bolące plecy

Sprawdzonym domowym sposobem na bolące plecy jest leżenie na wznak. W ciągu dnia połóż się na 20-30 minut na podłogę lub dywan i ugnij nogi w kolanach. Pod kolana najlepiej połóż zwinięty koc lub poduszkę.


Przeładuj

Lewandowska, Sienkiewicz, Boruc... Te gwiazdy pokazały swoje brzuchy szybko po porodzie!

zobacz 02:18