Kobieta z bolącą głową
Flickr/Mislav Marohnić/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Okłady i liście z kapusty na ból głowy przed miesiączką

Kobieta z bolącą głową
Flickr/Mislav Marohnić/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Ból głowy przed okresem jest przede wszystkim schorzeniem na tle nerwowym. Napięcie przed miesiączką (tzw. PMS) przejawia się w postaci wielu somatycznych objawów, m.in. właśnie w napięciowym bólu, odczuwanym przede wszystkim na czole i skroniach. Domowym sposobem na pozbycie się bólu głowy jest np. zimny okład na czoło i kark, masaż skroni czy świeży liść kapusty.

 

1. Sen – krótka drzemka w ciągu dnia jest idealnym sposobem na zwalczenie bólu przed okresem (nie dość, że ukoi ból, to jeszcze zregeneruje ciało i uspokoi).

2. Zimny okład – namocz chusteczkę w zimnej wodzie i połóż ją na czoło lub kark (poczucie zimna złagodzi ból).

3. Masaż – masowanie skroni dwoma palcami (wskazującym i środkowym) za pomocą okrężnych ruchów znacznie zmniejsza dolegliwości.

4. Okład z kapusty – aby zwalczyć ból przed okresem możesz przyłożyć na chwilę świeże liście kapusty na skroń.

5. Napar z dziurawca – na jeden litr wody dodaj 5 łyżek dziurawca i umyj tym wywarem głowę. Później okręć głowę ręcznikiem i przytrzymaj go tak ok. pół godziny.

6. Aromatoterapia – stosowanie olejków eterycznych ukoi bojącą głowę i wprowadzi w stan relaksu. Włącz w pomieszczeniu świeczkę zapachową z ulubionym zapachem i usiądź wygodnie w fotelu.

7. Kąpiel – ciepła kąpiel odpręży ciało. Dodając do niej olejki eteryczne wzmocnisz działanie relaksacyjne i pozbędziesz się bólu.

8. Unikanie soli, alkoholu i kofeiny – substancje zwiększają możliwość występowania objawów PMS, czyli również bólu głowy.

 

Ból głowy przed okresem jest uciążliwym objawem, jednak przy pomocy tych kilku metod, możesz pożegnać się z problemem. Nie można jednak bagatelizować problemu, gdy ból jest nie do wytrzymania, a domowe sposoby nie pomagają. Wtedy warto sięgnąć po środki przeciwbólowe, dostępne bez recepty w aptece. W przypadku zbyt silnego bólu należy odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa. Przy bardzo silnych objawach PMS przepisywane są często leki hormonalne na złagodzenie ich występowania.


Więcej na temat pielęgnacja ciała
Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00