kobieta przykładająca dłonie do skroni
©anidimi/Fotolia.com

Jak sobie radzić z bólem głowy?

kobieta przykładająca dłonie do skroni
©anidimi/Fotolia.com

Domowe sposoby na ból głowy warto znać i w razie potrzeby stosować. Są z pewnością zdrowsze niż sięganie po tabletki, a jeśli są zastosowane odpowiednio szybko – nie mniej skuteczne. Warto je wypróbować, aby sprawdzić, które z nich sprawdzają się w konkretnym przypadku.

Sposoby na ból głowy zależą od przyczyny bólu

Przyczyną bólu głowy mogą być zmiany ciśnienia, pogody czy zmiana klimatu związana z podróżami. Ból może być spowodowany także stresem w pracy, napięciem psychicznym, które się długo utrzymuje, zwyrodnieniem kręgosłupa, czy brakiem świeżego powietrza. Ból głowy może być także spowodowany głodem lub pragnieniem. Sprzyjają mu takie czynniki jak: picie czerwonego wina, palenie papierosów, stosowane słodzików (aspartamu), konserwantów, a także jedzenie niektórych produktów (np. sera żółtego, czekolady). Wiedza o tym co powoduje ból głowy może pomóc w wyeliminowaniu czynników sprzyjających tej dolegliwości.

Akupresura na ból głowy

Pomocna w leczeniu bólu głowy może okazać się akupresura. Poszczególne miejsca (ściśle określone) powinny być uciskane 20 razy przez 2 minuty. Takie uciski powodują zwiększenie produkcji endorfin, co wpływa na zmniejszenie odczuwania bólu. Uciskać należy w kolejności: punkt między brwiami, miejsce między kciukiem a palcem wskazującym (należy to powtórzyć na obu dłoniach), zagłębienie tuż nad linią włosów na środku karku, miejsce na stopie między paluchem, a drugim palcem.

Masaż głowy lekarstwem na ból

Trzema środkowymi palcami należy masować skórę głowy. Samymi koniuszkami palców trzeba delikatnie uciskać brwi i przeciągać od nasady nosa aż do zewnętrznej ich części. Później warto zrobić delikatny masaż całej twarzy, skroni, głowy oraz karku.

Rozluźnienie mięśni

Bardzo ważne w leczeniu bólu głowy jest rozluźnienie mięśni szyi i karku. Należy usiąść w wygodnej pozycji i powoli przechylać głowę na boki w taki sposób, jakby chciało się uchem dotknąć ramienia. Później powoli należy obrócić głowę w jedną, a potem w drugą stronę. Następnie opuścić głowę i zataczać nią delikatne kółka. Takie zabiegi pozwolą na rozluźnienie i zniwelowanie bólu.

Lekarstwa na ból głowy

W przypadku nieustępujących bólów głowy lub migreny trzeba zażyć środki przeciwbólowe. Koniecznie należy zapoznać się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami ich stosowania, metodami dawkowania i ewentualnymi informacjami dotyczącymi substancji w nich zawartych. Warto pamiętać, że leki bez recepty (a do takich należą środki przeciwbólowe) mają wiele skutków ubocznych. Jeśli ból jest szczególnie silny lub często powraca – trzeba udać się do lekarza.

Zioła na bolącą głowę

W radzeniu sobie z bólem głowy pomóc mogą napary ziołowe, które stanowią naturalne lekarstwa. Warto zaparzyć miętę, imbir, rumianek lub białą wierzbę.

Nawodnienie organizmu na ból głowy

W przypadku bólu głowy pomóc może także nawodnienie organizmu (litr chłodnej wody wypity w ciągu godziny może zniwelować ból), dotlenienie organizmu (czasem wystarczy wybrać się na spacer lub wziąć kilka głębokich wdechów), kompres na czoło, ciepła kąpiel i unikanie intensywnych źródeł światła.

 

Więcej na temat medycyna naturalna ból głowy
Przeładuj

Hotel Paradise 2. Łukasz pojechał ostro po Ivanie: "To się wytnie?! Jest pantoflem Ani!"

zobacz 02:08