Zastrzał to stan zapalny w okolicy palca lub śródręcza. W jego wyniku powstaje następnie ropień. Zastrzał jest zwykle wynikiem zadrapania, ukłucia lub innego urazu opuszki lub okolic paznokcia, a następnie wniknięcia w to miejsce bakterii.

Reklama

Zastrzał pojawia się w wyniku m.in.:

  • obgryzania paznokci,
  • obrywania lub obgryzania skórek,
  • zbyt krótkiego obcinania paznokci,
  • zadrapania lub nakłucia palca,
  • wrastającego paznokcia,
  • nieprawidłowego obcinania paznokci.

Zazwyczaj zastrzał nie wymaga interwencji lekarza i można sobie z nim poradzić stosując domowe leczenie.

Zastrzał – domowe sposoby

Leczenie domowe zastrzału można przeprowadzić na kilka sposobów:

Zobacz także

1. Okłady z sody oczyszczonej – posyp wilgotny wacik sodą oczyszczoną, a następnie przykładaj do miejsca stanu zapalnego;

2. Moczenie w szałwii – przygotuj napar z szałwii: zalej łyżkę suszonej szałwii wrzątkiem, zaparzaj przez 15 minut pod przykryciem, po czym pozostaw do ostygnięcia. Odcedź, a następnie mocz palec w naparze – odkaża i ma właściwości antybakteryjne.

3. Moczenie w mydlinach – naskrob trochę szarego mydła i rozpuść w ciepłej wodzie. Mocz palec w mydlinach, które złagodzą stan zapalny i ułatwią wypływ ropy.

4. Maść ichtiolowa – kupisz ją w aptece za około 3 złote. Nakładaj 1-2 razy dziennie w ciągu dnia na zastrzał. Ma działanie przeciwzapalne.

5. Solna kąpiel – zalej łyżkę soli szklanką ciepłej wody. W takim roztworze solnym mocz palec. Potem możesz jeszcze dodatkowo posmarować go maścią ichtiolową.

Jeśli mimo zastosowania tych sposobów domowego leczenia zastrzał nie ustąpi w ciągu kilku dni, udaj się do lekarza – czasami nie da się uniknąć interwencji chirurga czy antybiotyków, choć jest to naprawdę bardzo rzadkie.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama